Współczesny sport dzieci i młodzieży agresywnie szuka sposobów na zwiększenie możliwości wysiłkowych, a te od strony treningowej wydają się zbliżać do granic ustrojowych.
Do zadań trenera zalicza się już nie tylko efektywne przygotowanie zawodnika w kontekście nauczanych treści i zadań ruchowych, ale także znajomość podstawowych procesów fizjologicznych, programowanie treningu i periodyzację, umiejętne przekazywanie wskazówek dotyczących diety, pokierowanie zawodnikiem zarówno w ujęciu mentalnym, jak i społecznym, a nawet wypromowanie młodego sportowca w tzw. social mediach. Tak interdyscyplinarne podejście do tematu rozwoju zawodnika może być drogą do profesjonalnego wprowadzenia dziecka w świat sportu, bez podejmowania ryzyka znudzenia, przetrenowania, wystąpienia urazów czy podjęcia wczesnej specjalizacji.
Spróbujmy przyjrzeć się współczesnym dzieciom i przeanalizować szereg czynników, które mają istotny wpływ na jakość ich rozwoju w sporcie.
Jesteś tym, co jesz
Po wielokroć zadawane przez dorosłych pytanie: „Skąd dzieci mają na to energię?” nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi. Wysokie natężenie aktywności fizycznej u dzieci, znaczna intensywność ruchu oraz jego spontaniczność katalizują procesy biologiczne organizmu, dając mu bodźce do prawidłowego rozwoju. Przyswajanie i wykorzystanie składników odżywczych jest o tyle skomplikowane, że powinno w pierwszej kolejności realizować potrzeby wzrostowe młodego organizmu. Obserwowane są więc nieznaczne odstępstwa w przebiegu procesów energetycznych u dzieci, w zestawieniu z dorosłymi, jak np. gorsze możliwości refosforylacji ATP,...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!