Metoda Baby Led Weaning, dawniej uznawana za modę, dziś traktowana jest jako alternatywa dla karmienia łyżeczką. Została opisana przez Gill Rapley i Tracy Murkett w książce Bobas lubi wybór [1] i przeniosła się na polski grunt 10 lat temu. Od tego czasu zarówno rodzice, jak i specjaliści związani z żywieniem dzieci zaczęli stopniowo przyglądać się tej metodzie i ją stosować. Nadal jednak budzi ona pewne obawy i wątpliwości.
Metoda BLW to bardzo efektywny sposób wprowadzania pokarmów uzupełniających, który przynosi ogrom korzyści zarówno niemowlakowi, rodzicom, jak i całej rodzinie. Głównym jej założeniem jest pozwolenie dziecku na samodzielne pobieranie pokarmów. Metoda BLW zakłada rezygnację z automatycznego karmienia dziecka łyżeczką na rzecz samodzielności i przekazania dziecku sterów podczas nauki jedzenia. Dzięki fizjologicznym odruchom dziecko potrafi sterować poczuciem głodu i sytości. Zadaniem dorosłego jest więc przygotowanie i zaproponowanie dziecku produktów oraz dań odżywczych, wartościowych i odpowiednich dla wieku. Nauka samodzielnego jedzenia podkreśla wagę karmienia piersią na żądanie i wprowadzanie produktów uzupełniających stopniowo oraz jako element dodatku do mleka, a nie jego zastępowanie.
Jak podają aktualne zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD), również specjaliści wskazują na pozytywne efekty, jakie niesie za sobą taka forma rozszerzania diety [2]. Podkreślają jej znaczenie w prawidłowym kształtowaniu umiejętności samoregulacji mechanizmów apetytu i sytości u ...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!