Autor: Agnieszka Mierzejewska

mgr inż.; absolwentka podyplomowych studiów w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie, wsparcie dietetyczne leczenia onkologicznego, były wykładowca WSHiP w Warszawie, szkoleniowiec.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Probiotyki u wcześniaków

Delikatny i nie w pełni rozwinięty organizm wcześniaka czyni go podatnym na wszelkiego rodzaju powikłania zdrowotne. Niektóre ze schorzeń występują niemal wyłącznie w populacji niemowląt urodzonych przed terminem, a należą do nich m.in. retinopatia wcześniacza, dysplazaja oskrzelowo-płucna czy martwicze zapalenie jelit (necrotising enterocolitis – NEC). Istotny wpływ na procesy fizjologicznej adaptacji wcześniaka, rozwój odporności i stabilizację funkcji metabolicznych mają drobnoustroje kolonizujące organizm noworodka. Kolonizacja rozpoczyna się w momencie porodu (bardzo istotny jest sposób porodu) i w pierwszych dniach życia noworodka, następnie ulega zmianom, aż do ustalenia się profilu mikrobioty jelit stwierdzanego u dorosłych. Według FAO/WHO probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Przegląd dotychczasowych badań pokazuje korzystny wpływ probiotyków na zmniejszenie ryzyka wystąpienia NEC u wcześniaków, dlatego suplementacja powinna stanowić standard postępowania u dzieci urodzonych przed terminem, zagrożonych wystąpieniem tego schorzenia.

Czytaj więcej

Dieta w osteoporozie

W tym artykule poznasz rodzaje osteoporozy oraz wskazówki żywieniowe i środowiskowe w osteoporozie. Przeczytaj jak powinna wyglądać dieta w osteoporozie. 

Czytaj więcej