Pasteryzowana Akkermansia muciniphila MucT – nowa era probiotykoterapii

Układ trawienny i probiotykoterapia

Akkermansia muciniphila jest mikroorganizmem, który ze względu na swoje właściwości wspierające zdrowie metaboliczne człowieka nazywany jest probiotykiem nowej generacji [1]. Jest to naturalny składnik mikrobioty jelitowej kolonizujący śluzówkę jelit. Korzystnie wpływa na integralność bariery jelitowej, zmniejsza obciążenie lipopolisacharydem, produkuje krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe i stymuluje syntezę GLP-1. Jej działanie uwarunkowane jest również aktywnością białka AMUC 1100, co stwarza możliwości stosowania bakterii w postaci postbiotyku. Pasteryzowana Akermansia muciniphilla ogranicza przyrost masy tłuszczowej, rozwój insulinooporności i dyslipidemii. W 2022 roku została zaklasyfikowana przez EFSA jako tzw. nowa żywność, co pozwoliło na wprowadzenie jej na rynek polski w kwietniu 2023.

Pożądany lokator mikrobioty

A. muciniphila to jeden z najlepiej poznanych drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym. Szczep MucT został wyizolowany z próbek kału ludzkiego w Holandii w 2004 r. [2]. Nazwa bakterii pochodzi od nazwiska mikrobiologa Antoona Akkermansa oraz od wytwarzanych przez nabłonek jelit mucyn, które metabolizuje. Mucyny stanowią związki trudne do rozkładu, ale Akkermansia posiada enzymy, które są w stanie sobie z nim poradzić, co daje jej przewagę nad innymi mikroorganizmami zasiedlającymi jelito [3]. Nasz organizm de facto „dokarmia” Akkermansia, ale osiąga z tego wymierne korzyści. A. muciniphila jest bowiem producentem i stymulatorem syntezy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (ang. short chain fatty acids, SCFA), które z jednej strony odżywiają enterocyty nabłonka, a z drugiej korzystnie wpływają na integralność bariery jelitowej. Dodatkowo konsumpcja mucyny przez A. muciniphila pobudza nabłonkowe komórki Gobleta do jej zwiększonej produkcji, co również poprawia właściwości barierowe śluzu pokrywającego jelita [4].
 

POLECAMY


A. muciniphila stanowi od 0,5% do 5% (średnio ok. 3%) wszystkich bakterii zawartych w okrężnicy, ale badania wskazują, że zdecydowanie lepiej jest mieć jej jak najwięcej. Jest to bowiem mikroorganizm, który obficie występuje u osób szczupłych oraz długowiecznych. Ilość Akkermansii u osó...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI