Napoje energetyczne - popularne wśród młodzieży

Sport&Fit

Brak ograniczeń ze strony prawa umożliwia spożywanie tych napojów przez wszystkie grupy wiekowe – to właśnie te ciemne strony. Wśród moich pacjentów mogę z powodzeniem wyodrębnić dwie grupy ludzi, którzy sięgają po napoje energetyczne. Pierwsza to – zawsze na czasie – młodzież gimnazjalna i licealna. Prowadząc zajęcia na temat zdrowego odżywiana w jednej ze szkół na Pomorzu, zadałam pytanie, kto pije napoje energetyczne. Odpowiedź była powalająca: z siedemnastu osób rękę podniosło aż 10. W szkole jest zakaz spożywania tego typu napojów, co jednak nie przeszkadza młodzieży gdzie indziej sięgać po ,,energetyki’’.

Konsekwencje zdrowotne

POLECAMY

Głównym argumentem przemawiającym za kupowaniem i spożywaniem napojów energetycznych jest smak i zdolność pobudzania. Uważam, że powinno się wyraźnie zakazać sprzedawania napojów energetycznych osobom poniżej osiemnastego roku życia. Nawet popierając to kampanią medialną. Konsekwencje płynące z długiego ich spożywania mogą być drastyczne: od nadciśnienia w młodym wieku, nadpobudliwości, poprzez zaburzenia poziomu cukru i insuliny prowadzących do insulinooporności, nadwagi i cukrzycy, po alergie i nietolerancje pokarmowe oraz choroby autoimmunologiczne. Drugą grupą są osoby pracujące pod presją czasu lub wykonujące zawody związane z nocnymi zmianami - wymagającymi skupienia. Niewielka część z nich spożywa napoje energetyczne z umiarem i tylko w sytuacjach, kiedy bardzo potrzebują pobudzenia psychofizycznego.

Plan żywieniowy

Lwią część stanowią jednak ludzie, dla których są to pobudzacze zastępujące kawę i dające „pałera” na kilka godzin pracy. Rekordzista, który odwiedził mój gabinet wypijał dziennie średnio 5 puszek! Twierdząc jeszcze, iż nie działa to na niego z taką siła, jakiej by się spodziewał. Tymczasem spadki energii bardzo często wiążą się z brakiem prawidłowego planu żywienia, którego zadaniem jest zapewnić w miarę stały poziom energii w ciągu dnia oraz z zaburzeniami cukru, które mogą być wywołane m.in. przez spożywanie ED. Środki te powinny – jeśli w ogóle – być zarezerwowane dla osób usportowionych, niemających zdrowotnych przeciwwskazań do ich stosowania. Osoby te mogą, ale nie muszą stosować ED i ES. 

Przydatność energy shots

Większą przydatność pobudzającą widzę w energy shots’(ES) produkowanych przez firmy zajmujące się tworzeniem suplementów dla sportowców. Niewielkie fiolki z płynem o charakterze pobudzającym, mają mniejszą zawartość cukru niż puszki 200-250 ml oraz wyselekcjonowane składniki pobudzające sprawność psychomotoryczną. Mogą być stosowane przed treningiem oraz mogą być przeznaczone dla chociażby kierowców pokonujących długie, często nocne trasy. Reasumując, uważam, że do utrzymania przez większość osób prawidłowej energii i koncentracji w ciągu dnia, wystarczy dobry plan żywienia, podparty wiedzą od dietetyka oraz kawa. A w sporcie wykorzystanie ED lub ES powinno nastąpić po konsultacji lekarza sportowego, dietetyka lub trenera.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI