Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Dieta dla skóry

5 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Kwasy omega 3-6-9 w pielęgnacji skóry i włosów

0 233

Nienasycone kwasy tłuszczowe (NKT) wykazują zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a co za tym idzie również na stan naszej skóry. Niezwykłe efekty przynoszą nie tylko zbilansowana dieta, bogata w te tłuszcze, ale również suplementy oraz preparaty kosmetyczne wzbogacone tymi składnikami. W skład NKT wchodzą:

POLECAMY

 1. kwasy omega-6:
  1. kwas linolowy (LA),
  2. kwas gamma-linolenowy (GLA),
  3. kwas arachidonowy (AA),
 2. kwasy omega-3:
  1. kwas alfa-linolenowy (ALA),
  2. kwas eikozapentaenowy (EPA),
  3. kwas dokozaheksaenowy (DHA),
 3. omega-9:
  1. kwas oleinowy.

Podział ten wynika z odmiennych właściwości biologicznych, co jest związane z lokalizacją wiązań podwójnych między terminalną grupą metylową a 9 atomem węgla w cząsteczce. W obrębie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WKT) wyróżniamy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których nasz organizm ze względu na brak odpowiednich enzymów nie jest w stanie syntezować. Do NNKT zaliczamy kwas linolowy oraz alfa-linolenowy. Niezwykle istotne jest, abyśmy dostarczali te kwasy wraz z pożywieniem, ponieważ z tych związków syntezowane są pozostałe kwasy omega-3 i omega-6. Nienasycone kwasy tłuszczowe są materiałem wyjściowym dla takich związków, jak prostaglandyny, prostacykliny, leukotrieny oraz tromboksany. Kwasy te bezpośrednio i pośrednio wpływają na fizjologię naszej skóry. Ich niedobór może nawet zapoczątkować pojawienie się zmian zapalnych. 

Nienasycone kwasy tłuszczowe a skóra

Warstwa rogowa naskórka dzięki swojej wyjątkowej strukturze pełni funkcję ochronną. Budulcem warstwy rogowej są keratynocyty, zaś kompleksy lipidów tworzą między nimi dwufazowe warstwy, które składają się przede wszystkim z wolnych kwasów tłuszczowych, steroli, ceramidów, fosfolipidów oraz skwalenu. Stany zapalne skóry, detergenty, promieniowanie UV mogą niekorzystnie działać na skład lipidów. Najważniejszymi lipidami, które budują warstwę rogową, są ceramidy. To właśnie dzięki nim, sterolom i nienasyconym kwasom tłuszczowym tzw. cement międzykomórkowy posiada prawidłową strukturę ciekłych kryształów, co wpływa na właściwy poziom nawilżenia skóry. Do najistotniejszych lipidów, stanowiących aż 40% wszystkich lipidów cementu międzykomórkowego, należą ceramidy. Warstwa rogowa naskórka zawiera w sobie 9 podklas ceramidów. Pierwsza z nich zawiera LA. Kiedy w organizmie brakuje tego kwasu, zostaje on zastąpiony przez kwas oleinowy. Skutkuje to zmniejszeniem zdolności ochronnych naskórka. Ważne jest, aby przyjmować ten kwas na przykład spożywając olej z pestek winogron, ale warto również o nim pamiętać w pielęgnacji domowej. Kwas linolowy stosowany zewnętrznie zwiększy produkcję kluczowych lipidów skórnych, w tym ceramidów, w ciałkach lamelarnych. Tym samym znacząco zwiększy nawilżenie i może zmniejszyć produkcję sebum. Niedobór w organizmie LA oraz ALA skutkuje suchością skóry oraz większą wrażliwością na destrukcyjne oddziaływanie środowiska zewnętrznego. 

Kwas gamma-linolenowy (omega-6) powstaje za pośrednictwem enzymu delta-6 desaturazy z kwasu linolowego, jednak wraz z procesem starzenia dochodzi do zmniejszenia ilości tego enzymu w organizmie, a dodatkowo takie czynniki jak: promieniowanie UV, nikotyna, alkohol, infekcje, niedobory cynku, magnezu oraz witaminy C działają hamująco na ten enzym. W przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS) stwierdza się niedobór enzymu delta-6-desaturazy, a także ceramidów. Kiedy struktura naszej bariery ochronnej zostanie naruszona bądź kiedy transepidermalna utrata wody (TEWL) się zwiększa, ciałka lamelarne warstwy ziarnistej wytwarzają więcej lipidów. Niestety w procesie starzenia się ciałka lamelarne odtwarzają się znacznie wolniej. Badania wykazały, że stosowanie preparatów bogatych przede wszystkim w kwasy omega-6 zarówno w formie pielęgnacji, jak i suplementacji przyspiesza proces produkcji lipidów skórnych, co wpływa na poprawę funkcjonowania płaszcza ochronnego skóry. A pamiętajmy, że płaszcz ochronny jest często zaburzony w wielu chorobach skórnych, takich jak AZS, trądzik pospolity i trądzik różowaty. Nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w procesie...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy