Rola i kształtowanie się mikrobioty jelitowej
Poszczególne bakterie zaczynają kolonizować jelita w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym po narodzinach. Zwykle pierwsze bakterie pochodzą z kontaktu z drogami rodnymi oraz skórą matki, a kolejne pojawiające się bakterie będą ściśle związane ze środowiskiem, w jakim dorasta dziecko oraz oczywiście jego dietą. Badania naukowe wielokrotnie wykazywały, że członkowie danej rodziny, społeczności czy nawet wspólnego pochodzenia etnicznego [1] lub zamieszkujące ten sam region geograficzny [2] mają podobny zestaw bakterii, chociaż różnice pomiędzy osobami są duże. Każdy mikrobiom jest unikalny, przez co wciąż nie wyszczególniono ani minimalnego składu mikrobioty koniecznego do zachowania zdrowia, ani pełnej listy gatunków zamieszkujących nasze jelita [3].
Przypuszcza się, że proces kształtowania się mikrobioty jelitowej trwa do ok. 2.–3. r.ż. [4]. Później jej skład jest raczej stabilny i nowym bakteriom nie jest łatwo trwale osiedlić się w jelitach, co jest ewolucyjnym zabezpieczeniem przed bakteriami patogennymi. Skład mikrobioty, a zwłaszcza liczność poszczególnych mikroorganizmów, podlega jednak pewnym wahaniom w zależności np. od spożywanych produktów [5, 6] czy przyjmowanych leków (szczególnie antybiotyków).
POLECAMY
Badania naukowe sugerują, że proces kolonizacji układu pokarmowego w XX w. został znacznie zaburzony [7] np. za sprawą zwiększonej higieny lub współczesnej diety bogatej w nasyc...