Badania mikrobioty jelitowej z wykorzystaniem sekwencjonowania nanoporowego

Zapobieganie chorobom Otwarty dostęp

Mikrobiota jelitowa to zbiorowisko mikroorganizmów zamieszkujących jelita, składające się głównie z bakterii i mające wpływ na wiele aspektów zdrowia człowieka. Pojawiające się publikacje naukowe jasno sugerują, że wpływ mikroorganizmów zasiedlających ciało człowieka jest istotny, a w wielu przypadkach kluczowy dla zapewnienia homeostazy i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym, w przeciwieństwie do genów, na mikrobiotę jelitową można do pewnego stopnia wpłynąć poprzez zmianę długofalowego stylu odżywiania lub probiotykoterapię. 

Rola i kształtowanie się mikrobioty jelitowej

Poszczególne bakterie zaczynają kolonizować jelita w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym po narodzinach. Zwykle pierwsze bakterie pochodzą z kontaktu z drogami rodnymi oraz skórą matki, a kolejne pojawiające się bakterie będą ściśle związane ze środowiskiem, w jakim dorasta dziecko oraz oczywiście jego dietą. Badania naukowe wielokrotnie wykazywały, że członkowie danej rodziny, społeczności czy nawet wspólnego pochodzenia etnicznego [1] lub zamieszkujące ten sam region geograficzny [2] mają podobny zestaw bakterii, chociaż różnice pomiędzy osobami są duże. Każdy mikrobiom jest unikalny, przez co wciąż nie wyszczególniono ani minimalnego składu mikrobioty koniecznego do zachowania zdrowia, ani pełnej listy gatunków zamieszkujących nasze jelita [3]. 

Przypuszcza się, że proces kształtowania się mikrobioty jelitowej trwa do ok. 2.–3. r.ż. [4]. Później jej skład jest raczej stabilny i nowym bakteriom nie jest łatwo trwale osiedlić się w jelitach, co jest ewolucyjnym zabezpieczeniem przed bakteriami patogennymi. Skład mikrobioty, a zwłaszcza liczność poszczególnych mikroorganizmów, podlega jednak pewnym wahaniom w zależności np. od spożywanych produktów [5, 6] czy przyjmowanych leków (szczególnie antybiotyków).

POLECAMY

Badania naukowe sugerują, że proces kolonizacji układu pokarmowego w XX w. został znacznie zaburzony [7] np. za sprawą zwiększonej higieny lub współczesnej diety bogatej w nasyc...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI