Kompleksowe budowanie masy mięśniowej

Sport

Proces budowy masy mięśniowej

Okres budowania masy mięśniowej jest zazwyczaj z wielu względów lekceważony. Przyczyną tego jest zwykle brak wizualnego progresu sylwetki. Często również można się spotkać z twierdzeniami, jakoby w celu budowania imponującej muskulatury wystarczyło odpowiednio dużo jeść i odpowiednio ciężko trenować. Choć w stwierdzeniu jest sporo prawdy, to jednak pewne uproszczenia mogą nie tyle spowodować całkowite zahamowanie naszych postępów, co przyczynić się do znacznej ich deoptymalizacji. Dzięki poznaniu zagadnień metodycznych dotyczących okresu budowania masy mięśniowej możemy zadbać, by proces ten stał się efektywniejszy i przyjemniejszy. 
Temat budowania masy mięśniowej jest nieodłącznie związany z szalenie istotną kwestią dietetyczną. Wynika to z faktu, iż proces syntezy białek mięśniowych optymalizuje się w określonych warunkach zależnych w dużej mierze od dostępności energii. 

Periodyzacja żywienia

W celu efektywnego budowania masy mięśniowej przy jednoczesnym umiarkowanym zatłuszczaniu należy odpowiednio zaplanować periodyzację żywienia. Pozwoli to na wydłużanie procesu budowy masy mięśniowej i co za tym idzie – optymalne jej zyski oraz co jeszcze ważniejsze – utrzymanie wysokiej wrażliwości anabolicznej. Wrażliwość anaboliczna rozumiana jako wzrost i wielkość tempa syntezy białek mięśniowych w odpowiedzi na czynniki inicjujące ten proces jest niezwykle istotnym aspektem, o który zadbać możemy przede wszystkim poprzez odpowiednio dobraną kaloryczność i niezbyt szybki przyrost masy ciała. Zależność ta spowodowana jest faktem, iż zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej będzie nam skutecznie hamować możliwości budowania masy mięśniowej. Udowodniono to w kilku publikacjach naukowych, m.in. w stosunkowo świeżym badaniu Bealsa i współpracowników. Okazało się, że nadwaga oraz otyłość spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz jej aktywnością endokrynną obniżają tempo syntezy białek mięśniowej w odpowiedzi na wzrost stężenia aminokwasów we krwi. Według naukowców przyczyną jest zmieniona aktywność wyjściowa mTORC1, jednakże warto byłoby się pochylić także nad kwestią głównego organellum komórkowego, gdzie kompleks mTORC1 jest aktywowany. Takimi organellami są lizosomy, a mówiąc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI