Jak zapewnić dziecku zdrowe i szczęśliwe dzieciństwo?

Ciąża i zdrowy rozwój dziecka

ZBILANSOWANA DIETA

W komponowaniu diety dzieci najlepiej kierować się zaleceniami ekspertów ds. żywienia. W przystępny sposób zostały one przedstawione w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. U jej podstawy – zaraz po aktywności fizycznej, znajdują się warzywa i owoce, ponieważ m in. stanowią świetne źródło witamin oraz składników mineralnych – niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Poza tym na talerzu dzieci powinny pojawić się: produkty zbożowe najlepiej ciemne pieczywo, kasze czy płatki, nabiał, a także chude mięso, rośliny strączkowe oraz tłuszcze, zwłaszcza te roślinne.. Ważne, by wszystkie występowały w odpowiednich, przedstawionych w Piramidzie proporcjach – wyjaśnia Blanka Mellova, Kierownik Centrum ds. Żywienia, Zdrowia i Wellness w Nestlé Polska, i dodaje – Dzieci powinny jeść 4-5 posiłków dziennie[1] w regularnych odstępach czasu. Bilans energetyczny ma duże znaczenie w ich prawidłowym sposobie odżywiania. Oznacza on, że danego dnia należy zapewnić dziecku z pożywieniem tyle energii, ile będzie mu potrzebne. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno jego wiek, jak i planowane na dany dzień zajęcia, np. jeśli będzie miało dużo ruchu będzie tej energii potrzebowało więcej.

POLECAMY

Jednym z najważniejszych posiłków dnia jest śniadanie, które zapewni dziecku porcję energii na najbliższe godziny. Przygotowanie pełnowartościowego śniadania jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczą ulubione płatki, polane np. jogurtem, z dodatkiem owoców czy orzechów. To posiłek, który nawet kilkuletnie dziecko jest w stanie przygotować samodzielnie. Dzięki temu uczy się samodzielności, jak też wykształca nawyki związane z prawidłowym sposobem odżywiania.

– Należy także pamiętać o właściwym nawodnieniu, czyli o płynach. Dziecko powinno ich pić ok. 1-1,5 litrów dziennie. Warto u dzieci wyrobić nawyk sięgania po wodę, która najlepiej nawodni organizm. – dodaje Blanka Mellova. Jak to zrobić? Z młodszymi można np. wspólnie pomalować szklanki farbkami do szkła w kolorowe wzory. Z kolei starsze dzieci mogą podjąć wyzwanie i np. zaznaczać na butelce z wodą ile danego dnia jej wypiły. Bardzo ważne jest także dawanie przykładu – najlepiej zatem, aby dziecko widziało, że sami sięgamy po wodę. Pakujmy ją również do plecaka szkolnego i zabierajmy na rodzinne wycieczki. Z kolei prawidłowo skomponowane posiłki najlepiej spożywać jak najczęściej razem, całą rodziną. – podsumowuje ekspert.

Jak podkreśla przedstawiciel Nestlé, zdrowie przyszłych pokoleń, to odpowiedzialność nie tylko rodziców i wychowawców. – W dzieciństwie kształtują się nawyki, zwykle towarzyszące nam także w dorosłym życiu. To bardzo ważny okres w życiu człowieka. Sposób odżywiania oraz wzorce, z których czerpie dziecko, mają ogromny wpływ na jego zdrowie – zarówno w danym momencie życia, jak też w przyszłości. Dlatego właśnie, w ramach inicjatywy Nestlé for Healthier Kids, do 2030 roku pragniemy pomóc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego stylu życia. Będzie to możliwe dzięki produktom i działaniom, które zaspokoją ich potrzeby żywieniowe.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA i ZABAWA

Oprócz zbilansowanej diety, każde dziecko powinno mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu, który m. in. pomaga wzmocnić układ kostny, poprawia odporność czy dotlenia mózg. Regularne ćwiczenia prowadzą też do zwiększenia zawartości masy mięśniowej, co jest szczególnie ważne – dzięki temu dziecko jest w stanie utrzymać wysoką sprawność fizyczną, elastyczność ciała, a także prawidłową postawę i sylwetkę. Ruch poprawia też jakość snu. Nie bez powodu zatem stał się on podstawą piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Eksperci zalecają dzieciom co najmniej godzinę aktywności dziennie, przy czym jednorazowo powinno to być nie mniej niż 10 minut.[2] Zalecane są przede wszystkim wysiłki aerobowe z elementami ćwiczeń siłowych wzmacniających mięśnie i kości, najlepiej 3 razy w tygodniu – mówi Blanka Mellova.

Na szczęście dzieci to zwykle wulkany energii i namówienie ich do aktywnej zabawy czy uprawiania sportu nie powinno stanowić problemu. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu formy aktywności do wieku i możliwości dziecka. Dla najmłodszych dobra będzie aktywna zabawa, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Berek, zabawa w chowanego czy np. naśladowanie ruchów napotkanych zwierząt, dostarczą im mnóstwo radości.

Ważne też, aby w wyborze formy ruchu kierować się tym, co dziecko lubi, co sprawia mu największą przyjemność. Niektóre dzieci preferują sporty grupowe, a inne wolą indywidualne. Dlatego dla nastolatka, który lubi współdziałanie, bardziej odpowiednia będzie np. gra w siatkówkę, piłka nożna czy koszykówka. Za to jego rówieśnik, który preferuje samodzielne pokonywanie kolejnych celów, lepiej odnajdzie się np. w bieganiu czy rzucie dyskiem. Pamiętajmy też, że – podobnie jak w przypadku prawidłowej diety, najlepiej dawać dobry przykład. Wybierajmy zatem aktywny wypoczynek i razem z dziećmi próbujmy różnych aktywności. – podkreśla ekspert. Warto więc zorientować się, jakie zajęcia odbywają się w naszej okolicy, a także w ofercie ciekawych programów sportowych, takich jak np. „Lekkoatletyka dla każdego!” W jego ramach, trenerzy prowadzą dla najmłodszych uczniów zajęcia, w trakcie których dzieci w formie zabawy zaczynają swoją przygodę z lekkoatletyką - Królową Sportu. Z kolei uczniowie klas IV-VI, zyskują dostęp do systematycznych zajęć sportowych oraz udział w cyklu testów i zawodów lekkoatletycznych. 

Aktywna zabawa, sport oraz smaczne, pełnowartościowe posiłki to najlepsze prezenty, jakie mogą swoim pociechom podarować rodzice, aby zapewnić ich zdrowy rozwój. Połączone z porcją miłości i troski sprawią, że na twarzach dzieci gościć będzie uśmiech – nie tylko z okazji Dnia Dziecka.

 

[1] //www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-zywienia

[2] Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, broszura dla rodziców, Redakcja naukowa: dr Katarzyna Wolnicka, prof. Jadwiga Charzewska, Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. A. Szczygła w Warszawie i Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, 2013, str. 38

//nestle.media.pl/

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI