Infekcje pasożytnicze jelit

Układ trawienny i probiotykoterapia Otwarty dostęp

Choroby pasożytnicze i wywołane przez nie infekcje stanowią realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Najczęściej obserwowanymi objawami są te ze strony układu pokarmowego, jednak ich wystąpienie zależy od rodzaju pasożyta bytującego w człowieku. Do zakażenia może dojść różnymi drogami; z reguły odbywa się ono poprzez przewód pokarmowy. Aby nie doszło do zakażenia, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu zasad profilaktyki. W przypadku infekcji podawane są leki przeciwpasożytnicze. Istotnym czynnikiem terapeutycznym będzie także odżywcza dieta dostosowana indywidualnie do pacjenta.

Choroby pasożytnicze stanowią poważny problem zdrowia publicznego na świecie, powodują wiele zachorowań i zgonów. Pasożyty mogą przyczyniać się do wystąpienia kaskady objawów. Najczęściej zgłaszane są te ze strony przewodu pokarmowego. Wymienia się bóle brzucha, zaparcia, a także przewlekłe uczucie zmęczenia, apatię, bóle mięśni, stawów oraz problemy skórne. Należy pamiętać, że objawy przy zakażeniu są niespecyficzne i niecharakterystyczne. W celu identyfikacji pasożyta niezbędne jest wykonanie badania kału osoby zakażonej [1]. Farmakoterapia w infekcji pasożytów polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych. Nieodłącznym elementem leczenia jest również dietoterapia. W niniejszym artykule opisane zostaną wybrane choroby spowodowane infekcjami pasożytniczymi. 

Na początek warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zarazić się pasożytami. Do zakażenia może dojść drogą pokarmową w trakcie spożywania posiłku lub w wyniku wypicia skażonej wody. Równie istotną drogą jest dostanie się pasożyta do organizmu w efekcie nieprzestrzegania zasad higieny czy też drogą skórną (np. ukąszenie owadów). Możliwe jest także zakażenie w czasie podróży do obszarów tropikalnych....

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI