Choroba Addisona to pierwotna niedoczynność kory nadnerczy. Istotą pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy jest niedobór glikokortykosteroidów (kortyzolu), ale także często mineralokortykosteroidów (aldosteronu) i androgenów nadnerczowych. Prościej mówiąc – choroba Addisona występuje, gdy nadnercza, niewielkie narządy dokrewne leżące obustronnie na górnych biegunach nerek, nie działają dostatecznie, czyli nie wytwarzają odpowiedniej ilości hormonów niezbędnych do życia, pomagających m.in. reagować na stres, utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi czy poziom glukozy. Powoduje to poważne, zagrażające życiu objawy [1, 2].
Pierwotną niedoczynność kory nadnerczy należy różnicować z wtórną niedoczynnością kory nadnerczy, wynikającą z niewystarczającej stymulacji kory nadnerczy przez układ podwzgórzowo-przysadkowy – niedobór kortykoliberyny (CRH) bądź niedobór hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) [1, 2].
Częstość występowania
Pierwotna niewydolność nadnerczy jest rzadką chorobą, występującą w ogólnej populacji u 35 do 144 osób na milion [3, 5]. Autoimmunologiczne zapalenie nadnerczy odpowiada obecnie za większość, bo aż 70–90% przypadków pierwotnej niewydolności nadnerczy [6, 7]. Autoimmunologiczne zapalenie nadnerczy to sytuacja, w której dochodzi do zniszenia kory nadnerczy przez własne mechanizmy odpornościowe organizmu. Obserwowany w ostatnim czasie wzrost częstości chorób autoimmunologicznych, a także wzrost przeżywalności pacjentów z AIDS czy rozsianą chorobą nowotworową i przerzutami do nadnerczy, może wiązać się ze wzrostem zapadalności na chorobę Addisona. Gruźlica, niegdyś najczętsza przyczyna choroby Addisona, ma obe...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!