Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to w istocie grupa ponad 200 typów wirusa wywołujących u człowieka szereg chorób dotyczących narządów płciowych, śluzówek i skóry. Rozpowszechnienie wirusa jest bardzo duże. Szacuje się, że ok. 50% kobiet miało kontakt z HPV w ciągu pierwszych trzech lat po rozpoczęciu współżycia seksualnego [1].
Rodzaj choroby jest ściśle zależny od typu wirusa, którym doszło do zakażenia. Współczesne molekularne metody diagnostyki pozwalają na precyzyjne zidentyfikowanie typu wirusa, który wywołał infekcję i oszacować ryzyko rozwoju konkretnych chorób u danego pacjenta.
Chorobami wywoływanymi przez wirusy HPV są:
- Rak szyjki macicy – czwarty najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie u kobiet, w Polsce szósty pod względem częstości (ok. 4% nowotworów złośliwych u kobiet w 2013 r.) [2]. Współcześnie uważa się, że wszystkie raki szyjki macicy mają związek z zakażeniem HPV. Połowa przypadków raka szyjki macicy wynika z zakażeniem typem HPV 16, a typ 18 odpowiada za 20% przypadków. Pozostały odsetek raków szyjki macicy wywoływany jest przez inne typy wirusa HPV (por. tabela 1). Do czynników ryzyka rozwoju tego raka należą: promiskuityzm, zakażenie innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową i stosowanie doustnej tabletki antykoncepcyjnej.
- Rak sromu i rak pochwy – stosunkowo rzadkie nowotwory złośliwe i w przeciwieństwie do raka szyjki macicy, HPV nie zawsze występował u osób z tymi nowotworami. Szacuje się, że ok. 30–40%...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!