Diagnostyka mikrobioty jelitowej i nadwrażliwości pokarmowych jako element wspomagający terapie autyzmu

Zapobieganie chorobom Edukacja żywieniowa

Coraz częściej rozważa się na temat wpływu bakterii jelitowych na zachowanie dzieci. Mikrobiota jelitowa czyli bakterie i grzyby zasiedlające jelita, jest jednym z kluczowych elementów połączenia osi jelitowo-mózgowej. Co to jest oś-jelitowo mózgowa? To dwukierunkowa droga przekazywania informacji z mózgu do jelit, i z jelit do mózgu.

 Skąd przypuszczenia? Mikrobiota jest opowiedziana za szereg funkcji w naszym organizmie między innymi za modulacje stężeń cytokin prozapalnych, wpływa na metabolizm tryptofanu modulując poziom serotoniny (hormon szczęścia) produkuje liczne neuromediatory takie jak GABA i co najważniejsze wpływa na szczelność bariery jelitowej między innymi poprzez produkcje śluzu. Dzieci ze spektrum znacznie częściej cierpią na dolegliwości związane z przewodem pokarmowym w porównaniu do dzieci zdrowych, co więcej często nie potrafią manifestować swoich objawów. Dlatego nagłe pogorszenia zachowania dziecka może być spowodowane zaburzeniami przewodu pokarmowego. Na przyczynę problemów z przewodem pokarmowych u dzieci wskazuje się najczęściej zespół jelita przesiąkliwego tzw. Leaky Gut Sydrome. W momencie uszkodzenia selektywności bariery jelitowej dochodzi do nadmiernego przenikania toksyn, bakterii a nawet nieprawidłowo strawionych białek pokarmowych.

POLECAMY

DIETA ELIMINACYJNA

U osób z ASD bardzo często obserwuje się niedobory enzymatyczne, m.in. dipeptydylopeptydazy IV, która bierze udział w trawieniu białek. Jej niedobór może skutkować powstawaniem egzorfin, nazywanych także neuroaktywnymi peptydami. Egzorfiny wykazują właściwości opioidopodobne mają też zdolność do przenikania bariery krew – mózg, jeśli poprzez nieszczelne jelito dostaną się do krwioobiegu, a z niego do mózgu mogą zakłócać jego prawidłowy rozwój i nasilać zachowania typowe dla osób z ASD. Kazomorfina – powstała w procesie trawienia kazeiny oraz gliadomorfina – powstała w procesie trawienia glutenu to dwie najpowszechniejsze egzorfiny. Teoria opioidowa jest jak dotychczas najlepiej poznaną teorią dotyczącą autyzmu, jednak nie tylko nieprawidłowe produkty rozkład glutenu i mleka mogą nasilać dolegliwości i zachowania charakterystyczne dla dzieci z ASD. Zaburzenia produkcji enzymów mogą prowadzić do nieprawidłowego trawienia także innych białek pokarmowych. Przy współwystępowaniu jelita przesiąkliwego nieprawidłowo strawione białka pokarmowe bez problemu mogą dostać się do naszego krwioobiegu. W momencie gdy się tam pojawią prowadzą do powstania przeciwciał IgG, które tworzą kompleksy immunologiczne antygen-przeciwciało. Powstałe kompleksy krążą po organizmie i mogą się odkładać w rozmaitych miejscach, co więcej prowadzą do powstawania przewlekłego stanu zapalnego. Dzieci z ASD wykazują się mieć podwyższony poziom przeciwciał klasy IgG w kierunku kazeiny, alfa-laktoalbumin, beta-laktoglobulin w porównaniu do grupy dzieci zdrowych, ale nie tylko. Dlatego, by zweryfikować jakie produkty mogą być problematyczne, zasadne jest wykonanie badania na poziom przeciwciał w klasie IgG i zastosowanie odpowiedniej diety. Co więcej ze względu na zwiększoną skłonność dzieci z ASD do przesiąkliwości jelitowej zasadna wydaję się być również dieta rotacyjna, która w odpowiedni sposób będzie niwelować prawdopodobieństwo na pojawienie się nadwrażliwości na kolejne produkty.

Co więc możemy poradzić dzieciom z ASD? Ze względu na zmiany mikroflory jakie występują u dzieci z ASD, częste występowanie zespołu jelita przesiąkliwego, a co za tym idzie pojawiające się nadwrażliwości pokarmowe - zaleca się kompleksową terapie obejmującą zarówno prawidłowe żywienie jak i niezbędna i rozsądną suplementacje.

By zadbać o prawidłową mikroflorę i wzmocnić barierę jelitową musimy zadbać przede wszystkim o dietę. W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić indywidualny profil immunologiczny pacjenta poprzez zbadanie nadwrażliwości pokarmowych IgG - zależnych (nietolerancji pokarmowych) za pomocą badania ImuProBasic lub ImuProComplete. Zastosowanie odpowiedniej diety, wyciszy stan zapalny organizmu, a często wyeliminowanie produktów wyzwalających z diety prowadzi do rozszerzenia repertuaru diety u dziecka. Równoczasowo powinna zostać zastosowana odpowiednia suplementacja. Indywidualna suplementacja probiotykami, dobroczynnymi bakteriami zostanie dobrana do pacjenta na podstawie badania mikroflory jelitowej za pomocą badania KyberKompaktPro. Pozwoli to na przywrócenie prawidłowego poziomu mikroflory jelitowej i równowagi w jelicie co pozytywnie wpłynie na trawienie, wchłanianie oraz usprawni perystaltykę jelitową. Warto również sprawdzić marker jelita przesiąkliwego (Leaky Gut Syndrome), którym jest zonulina. Badanie zonuliny pozwala na monitorowanie przebiegu leczenia u pacjentów z ASD. W Instytucie Mikroekologii naszym pacjentom zalecamy zarówno zbadanie mikroflory jelitowej (badanie KyberKompkatPro) jak i badanie na nadwrażliwości pokarmowe (badanie ImuProBasic lub ImuProComplete).

Instytut Mikroekologii 
Sp. z o.o. & Co. Sp. Komandytowa

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI