mgr; absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; zawodowo zajmuje się
pacjentami z zaburzeniami metabolicznymi i otyłością, pacjentami pediatrycznymi głównie z alergiami pokarmowymi oraz rozszerzającymi dietę; prywatnie zainteresowana kuchnią roślinną
Autyzm (ASD) i jego manifestacje są coraz częściej rozpoznawanymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Często osoby z ASD borykają się nie tylko z problemami behawioralnymi, ale także z problemami z układem pokarmowym. Wiele doniesień naukowych wskazuje na zasadność eliminacji poszczególnych grup produktów, w celu poprawy funkcjonowania osób z ASD oraz wspomagania ich terapii. Z perspektywy dietetycznej ważnym elementem jest identyfikacja niedoborów pokarmowych i poznanie sposobu żywienia dzieci z ASD oraz ich rodzin w celu ewentualnego wprowadzenia odpowiedniej terapii żywieniowej.
Metoda Food Chaining („łańcuszka”) polega na wprowadzaniu nowych pokarmów i produktów do diety dziecka, które mają podobne właściwości sensoryczne. Nowe smaki włącza się, gdy produkt ma podobną konsystencję, teksturę i cechy jak jedzenie lubiane i może zostać zaakceptowany przez dziecko na danym stopniu rozwoju zdolności oro-motorycznych [1].