Autor: Anna Brandys

magister farmacji oraz magister dietetyki klinicznej, specjalista d.s. farmacji aptecznej, absolwentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Łączy dwie dziedziny – farmacji i dietetyki, aby pomóc pacjentom osiągnąć maksymalny efekt terapeutyczny. Autorka artykułów do pism specjalistycznych dla farmaceutów i dietetyków oraz webinarów na temat suplementacji, redaktor portalu leki.pl. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Interakcje pomiędzy składnikami diety a lekami

Ważnym aspektem terapii jest kontrola interakcji składników żywności, leków i suplementów diety. Są różne rodzaje interakcji z zależności od tego, jaki mają mechanizm działania. W pracy dietetyka najistotniejsze jest, aby mieć ich świadomość i pomóc pacjentom uniknąć negatywnych skutków połączenia składników.

Czytaj więcej

Koenzym Q10 – substancja przedłużająca życie w skurczowej niewydolności serca?

Naukowcy szukają sposobów, jak przedłużyć życie osób chorych na choroby sercowo-naczyniowe. Jednym z tropów jest poszukiwanie, skąd komórki, szczególnie mięśnia sercowego, biorą energię. W ten sposób, jak po nitce do kłębka, dochodzimy do centrum energetycznego komórek, czyli do mitochondriów oraz do obecnego w nich koenzymu Q10. Jest to składnik, który sprawdza się szczególnie w kardiologii, ale też w świetle najnowszych badań zmniejsza zachorowalność na COVID-19 oraz działa korzystnie przy otyłości i zespole metabolicznym.

Czytaj więcej

Substancje wspomagające pracę wątroby

Wątroba to jeden z największych i najważniejszych narządów w ciele człowieka. Aby wspomóc jej działanie, można wspomagać się preparatami farmaceutycznymi. Najczęściej stosuje się ostropest plamisty, karczoch, ornitynę, fosfolipidy i inne naturalne składniki, np. kurkumę. Do składników czynnych zawartych w nich należą sylimaryna, cynaryna, ornityna, kurkumina. Mają one właściwości hepatoprotekcyjne, wpływają na cykle metaboliczne lub regenerują błonę komórek wątroby lub działają przeciwzapalnie. Ich zastosowanie powoduje regenerację pracy wątroby.

Czytaj więcej