Autor: Agnieszka Saran-Jagodzińska

dr n. farm.; specjalność naukowa: bromatologia, starszy wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie na kierunku dietetyka, farmaceutka czynna zawodowo.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Megadawki z suplementów. Część II. Górne tolerowane poziomy spożycia. Składniki mineralne

Suplementacja diety składnikami mineralnymi może być wartościowa, jeśli stosowana jest w uzasadnionych przypadkach, po uwzględnieniu podaży z dietą, a najlepiej po ocenie stanu odżywienia. Nadmierna podaż może zaburzać równowagę organizmu, w tym hormonalną, oraz prowadzić do działań niepożądanych. Ponadto sprzyja interakcjom w zakresie wchłaniania ze składnikami mineralnymi pobieranymi zarówno z diety, jak i z suplementów, a także wspiera rozwój reakcji wolnorodnikowych. Podaż wysokich dawek często wiąże się z występowaniem podobnych objawów jak te, które dotyczą niedoboru wielu składników mineralnych.

Czytaj więcej

Megadawki z suplementów. Część I. Górne tolerowane poziomy spożycia. Witaminy

Suplementacja diety może stanowić wartościowy sposób uzupełnienia, w uzasadnionych przypadkach, niedoborowego jadłospisu. Nadmiar dostarczanych witamin może wywołać objawy niepożądane dla zdrowia, co szczególnie dotyczy składników, dla których ustalono górny tolerowany poziom pobrania. Jednak jego brak nie oznacza, że megadawki nie stwarzają ryzyka działań szkodliwych dla zdrowia w określonych grupach osób, w szczególności chorych na nowotwory oraz stosujących różne leki. Niektóre witaminy podbierane z suplementami mogą fałszować wyniki badań diagnostycznych.

Czytaj więcej