W opinii pacjentów i konsumentów zdrowa dieta niejednokrotnie utożsamiana jest z dużym wydatkiem finansowym. Wymyślne produkty sugerowane przez dietetyków często nie zachęcają cenowo oraz za bardzo angażują czasowo, ponieważ trudno w jednym sklepie nabyć przykładowo krewetki, mleczko kokosowe i liście kolendry. Ale czy rzeczywiście racjonalny jadłospis musi kosztować fortunę? Okazuje się, że cena przetworzonych i gotowych do spożycia produktów z uwagi na nakład czasowy czy logistykę niezbędne do ich przygotowania i transportu przez producenta w sposób znaczący przewyższa cenę użytych surowców. Przykładowo wymyślne smoothie umieszczone w pięknej butelce może nas kosztować nawet 9–10 zł, podczas gdy koszt użytych składników to zaledwie ok. 3–4 zł.
Jakie inne korzyści wynikają z samodzielnego doboru zdrowych i wartościowych produktów? Tego dowiedzą się Państwo z niniejszego artykułu.
Przemysł spożywczy przyzwyczaił nas do „szybkiego jedzenia”, oferując znaczną ilość przetworzonej żywności mającej na celu przede wszystkim zaspokojenie „małego głodu”. W marketingowym świecie żywność ma dostarczyć również dużo wrażeń smakowych. Jednocześnie odpowiednio projektowane reklamy utwierdzają nas w przekonaniu, iż produkty gotowe charakteryzują się wysoką wartością odżywczą, m.in. poprzez wykorzystanie odpowiednich grafik oraz przykuwających uwagę kolorów. Marketingowcy starają się sugerować konsumentom, iż czas poświęcany na przygotowanie posiłków jest czasem straconym i lepiej wykorzystać go na inne czynności. Oczywiście efekt ten możemy osiągnąć poprzez korzystanie z ich oferty. Niestety, rzeczywistość znacznie odbiega od tej reklamowanej. Na podanym przykładzie można zobaczyć, że żywność przetworzona charakteryzuje się wysoką gęstością energetyczną, przy jednocześnie niskiej gęstości odżywczej, co w dłuższym czasie przekłada się na znaczne niedobory witaminowo-mineralne, przy zaspokojeniu potrzeb energetycznych.
Przemysł oczywiście także uporał się z tym problemem, wprowadziwszy na rynek znaczną ilość suplementów diety mających na celu zniwelowanie uprzednich zaniedbań.
Przy samodzielnym przygotowaniu posiłków można łatwiej kontrolować wartość odżywczą, swobodnie manipulując elementami składowymi przygotowywanych potraw.
Jednocześnie warto pamiętać, iż duża część witamin jest wrażliwa na czynniki środowiskowe, takie jak obróbka technologiczna/termiczna czy przechowywanie, a co za tym idzie – nawet najlepiej prezentujące się gotowe produkty w sklepie nie będą posiadały wartości odżywczej porównywalnej z produktami świeżymi.
Na podanym przykładzie widać, że dieta przygotowana samodzielnie nie musi być droższa od tej opartej na produktach gotowych, a odpowiednio przemyślane przepisy mogą oszczędzić czas.
Autorzy zaznaczają, iż każdy przypadek wymaga indywidualnie dostosowanych zaleceń żywieniowych uwzględniających osobnicze preferencje oraz współistniejące jednostki chorobowe. Podane wskazówki żywieniowe są jedynie poglądowe.
POLECAMY
Przykładowy jadłospis zrównoważonych posiłków
Śniadanie
Owsianka z jagodami i cynamonem:
Płatki owsiane zalać jogurtem i odstawić na całą noc do lodówki. Rano dodać miód i czarne jagody. Do owsianki można dodać także odrobinę cynamonu.
- czarne jagody – 60 g – 1/2 szklanki – 2,50 zł
- jogurt naturalny, 2% tłuszczu 250 g – 1 op. – 250 g – 1,20 zł
- miód pszczeli – 12 g – 1/2 łyżki – 0,36 zł
- płatki owsiane – 60 g – 1/2 szklanki – 0,45 zł
Drugie śniadanie
Sałatka z kurczaka:
- mięso z piersi kurczaka, bez skóry – 70 g – 1/3 piersi – 1,20 zł
- awokado – 70 g – 1/2 sztuki – 2,00 zł
- orzechy włoskie – 20 g – 2/3 garści – 1,30 zł
- ogórek zielo...