Odpowiedzi na 4 najczęstsze pytania dot. żywienia rocznego dziecka

Ciąża i zdrowy rozwój dziecka Newsy

Każda mama powinna je znać!

Mimo że dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo urozmaicona, to warto pamiętać, że mały brzuszek nadal ma wyjątkowe wymagania żywieniowe. Roczniak potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły (na kilogram masy ciała)! Jak zadbać o prawidłową dietę dziecka, które nadal intensywnie rośnie i ma nieposkromioną chęć poznawania świata? Poznaj odpowiedzi na 4 ważne pytania!

1. Jak często powinnam karmić roczne dziecko i jakie składniki są najważniejsze dla niego na tym etapie rozwoju?

Jadłospis rocznego dziecka wciąż powinien być nieco odmienny niż ten mamy czy taty – i nie chodzi tutaj o wielkość porcji. Roczniak powinien jeść pięć razy w ciągu dnia – 3 posiłki główne (śniadanie, obiad i kolację) oraz 2 posiłki uzupełniające. Organizm dziecka po 1. roku życia potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza (na kilogram masy ciała) niż organizm osoby dorosłej[1]. Wynika to m.in. z tego, że po 1. roku życia dziecko nadal bardzo dynamicznie się rozwija. W tym czasie zdobywa wiele nowych umiejętności i potrzebuje zbilansowanej oraz zróżnicowanej diety. Przy układaniu codziennego jadłospisu małego dziecka pomocny może być Modelowy Talerz Żywieniowy, który przedstawia udział grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia. Co ciekawe, choć od kilku miesięcy dziecko regularnie poznaje nowe smaki warzyw, owoców, produktów zbożowych czy delikatnego mięsa, eksperci zalecają, aby ważnym elementem jadłospisu wciąż było mleko. W codziennej diecie dziecka po 1. roku życia powinny znajdować się dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i 1 porcja produktów mlecznych[2].
 

POLECAMY

2. Co jest najważniejsze przy komponowaniu diety rocznego dziecka – co powinnam mu podawać, a czego unikać?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie urozmaicanie diety juniora. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu dziecko stopniowo będzie się przyzwyczajało do różnorodnych smaków i dań. Rozmiar porcji posiłku też ma duże znaczenie – staraj się jak najlepiej dostosowywać wielkość potraw do wieku i indywidualnego apetytu dziecka. Komponując jadłospis roczniaka, należy ograniczać ilość cukru w diecie – nie dosładzaj potraw i napojów, nie podawaj dziecku słodzonych soków czy słodyczy. Może to doprowadzić do rozwoju próchnicy zębów i zaburzeń masy ciała.

3. Czy roczne dziecko wciąż powinno pić mleko modyfikowane?

Tak! Mleko wciąż powinno być ważnym elementem codziennego menu dziecka po 1. roku życia. Roczniakowi zaleca się podawać 2 porcje mleka oraz 1 porcję innych produktów mlecznych dziennie[3]. Można podawać mleko (w tym mleko modyfikowane), a także jogurt, kefir, serki twarogowe czy sery żółte. Warto jednak mieć na uwadze, że mleko krowie nie powinno być podawane dzieciom poniżej 1. roku życia (a nawet i później) w nadmiernych ilościach. Wynika to z tego, że mleko krowie zawiera mało żelaza i zbyt dużo białka, które może obciążać nerki dziecka. Natomiast mleko modyfikowane – dzięki zawartości witaminy D, żelaza czy wapnia – uzupełnia dietę dziecka w te ważne, często niedoborowe składniki. Już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+[4] dziennie dostarczają juniorowi 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% zalecanego dziennego zapotrzebowania na witaminę D i 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[5].
 

4. Co i w jakich ilościach powinnam dawać rocznemu dziecku do picia?

Roczne dziecko w ciągu dnia powinno wypić około 1250 ml płynów6. Pragnienie dziecka może być jednak zróżnicowane – jeśli junior jest aktywny lub jest gorąco, jego zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Najlepszym napojem, który zaspokaja pragnienie, jest woda! Dla niemowląt zaleca się wody źródlane i naturalne wody mineralne niskosodowe i niskozmineralizowane. Dla starszych dzieci stopień mineralizacji może być nieco wyższy. Warto pamiętać, że dzieci po 1. roku życia nie powinny już pić z butelki ze smoczkiem. By wspierać prawidłowy rozwój aparatu mowy, rekomenduje się podawanie płynów z kubka z wygodnymi uchwytami lub ze szklanki (dla ułatwienia można do niej włożyć słomkę)[6].
 

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IZZ, Warszawa 2017.

[2] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

[3] Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013, s.19.

[4] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[5] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IZZ, Warszawa 2017.

[6] Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013, s.19.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI