Kompleksowa terapia chorób skóry Część 1. Dieta przyjazna skórze

Dieta dla skóry

Skóra to narząd pełniący ważne funkcje fizjologiczne. Z jednej strony, ochrania narządy wewnętrzne przed szkodliwym oddziaływaniem czynników środowiska, a z drugiej, zachowuje równowagę pomiędzy organizmem człowieka i otoczeniem. Na jej funkcjonowanie oddziałuje wiele czynników, w tym dwa, na które mamy bezpośredni wpływ: sposób odżywiania i pielęgnacja. Ponadto skóra odzwierciedla stan zdrowia całego organizmu. Prawidłowo zbilansowana dieta, zgodna z zaleceniami racjonalnego żywienia, w połączeniu z aktywnością fizyczną, zdrowym stylem życia i właściwą pielęgnacją są kluczem do zachowania w dobrej kondycji i zdrowiu nie tylko skóry i jej przydatków, ale również całego organizmu.

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka może wynieść nawet 2 m2, a grubość od około 0,5 do 4 mm. Zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, a w jej skład wchodzą również przydatki (włosy, paznokcie, gruczoły łojowe, potowe i sutkowe), naczynia krwionośne i limfatyczne oraz różne ciałka receptorowe i zakończenia nerwowe. Cała powierzchnia skóry pokryta jest płaszczem lipidowym oraz złuszczonym naskórkiem. Skóra pełni ważne funkcje fizjologiczne, ochraniając narządy wewnętrzne przed szkodliwym działaniem czynników środowiska zewnętrznego. Umożliwia również zachowanie równowagi między organizmem a jego otoczeniem. Ze względu na wyspecjalizowaną budowę oraz zachodzące w jej tkankach mechanizmy fizjologiczne skóra jest organem spełniającym w organizmie człowieka różnorodne funkcje: ochronną w stosunku do czynników mechanicznych, fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, wydzielniczą, termoregulacyjną, immunologiczną i zmysłową. Uczestniczy również w metabolizmie białek, tłuszczów, cukrów oraz syntezie niektórych związków, np. witaminy D [1]. Skóra uważana jest za zwierciadło kondycji i stanu zdrowotnego organizmu, ponieważ stanowi zewnętrzną powłokę ciała, jest stosunkowo łatwa do diagnostyki, do której nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, a wystarczy jedynie zmysł obserwacji. Ponadto stan skóry może być stale i łatwo monitorowany przez każdą osobę podczas codziennej higieny i pielęgnacji. Zmiany pojawiające się na skórze mogą być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, deficytu snu, przewlekłego stresu, odwodnienia, niedoborów składników odżywczych, alergii, nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych (np. tarczycy, trzustki, wątroby, nerek, gonad), objawem wielu chorób [2] 
oraz ubocznym efektem działania toksyn wprowadzanych do organizmu różnymi drogami i nadmiernego zażywania leków. Wszelkie zmiany zaobserwowane na i w skórze są sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na potrzebę odpowiedniej diagnostyki. Dlatego na wygląd skóry i jej przydatków powinni również zwracać uwagę lekarze POZ, dietetycy, kosmetolodzy, a nie wyłącznie dermatolodzy.

Składniki odżywcze i ich wpływ na skórę

Skóra to narząd, o który powinniśmy dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, poprzez dostarczanie organizmowi wraz z pokarmem wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białek, cukrów, tłuszczów, witamin, składników mineralnych, prozdrowotnych mikroorganizmów oraz wody (ryc. 1). 
 

POLECAMY

Ryc. 1. Składniki odżywcze wpływające na stan skóry i jej przydatków. Źródło: opracowanie własne B. Osiadacz, 2023


Proteiny (białka, m.in. kolagen, elastyna, keratyna) – stanowią budulec skóry włosów i paznokci oraz warunkują prawidłową odbudowę komórek i tkanek. Odpowiadają za sprężystość skóry i jej odporność na rozerwanie. Biorą udział w wiązaniu wody i substancji lipidowych, zapewniając właściwe nawilżenie skóry. W przypadku niedoborów białek dochodzi do zahamowania procesu odnowy skóry, zauważalne jest wzmożone wypadanie włosów, a także kruchość i łamliwość paznokci. Skóra traci jędrnoś...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI