Interakcje leków ziołowych z lekami i żywnością (cz. 2)

Interakcje

Interakcje leków ziołowych z innymi lekami

Leki pochodzenia naturalnego są bardzo chętnie zażywane przez pacjentów, mimo że mitem jest traktowanie leków ziołowych zarówno jako w pełni bezpiecznych, jak i nieskutecznych. Fitoterapia posiada w swoim arsenale ogromną ilość związków farmakologicznie czynnych, których siła i wzajemne powiązania z innymi substancjami czynnymi są na porządku dziennym. Kontrola pacjenta, który stosuje leki ziołowe, zwłaszcza w połączeniu z lekami syntetycznymi, powinna być bardzo uważna i rzetelna. W takiej bowiem sytuacji ryzyko wystąpienia interakcji jest dość wysokie. Z perspektywy lekarza bądź farmaceuty leki pochodzenia naturalnego należy traktować na równi ze standardowymi preparatami. 
Niektórzy medycy twierdzą nawet, że ze względu na ogromną liczbę związków aktywnie czynnych, które wzajemnie na siebie wpływają, możemy uznać, że ta grupa jest bardziej nieprzewidywalna niż leki pochodzenia chemicznego. Bardzo potrzebna jest zatem pacjentowi opieka i fachowe doradztwo w doborze odpowiedniego leku ziołowego, a także służenie radą w trakcie pojawienia się wątpliwości w czasie leczenia. 
Należy zwrócić uwagę, że około 90% leków pochodzenia naturalnego posiada kategorię dostępności OTC, czyli są do nabycia w aptekach bez recepty. Kolejnym problemem są ziołowe suplementy diety, które można nabyć niemal wszędzie. Niestety mało kto pyta farmaceutę lub swojego lekarza prowadzącego o zdanie w sprawie fitoterapii. Bardzo często stosowana jest ona z polecenia rodziny lub jako skutek wiadomości zamieszczonych w internecie. Choć internet to kopalnia wiedzy, niektóre strony internetowe lub...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI