Leczenie chorób przewlekłych wiąże się z codziennym przyjmowaniem nawet kilkunastu środków leczniczych. Stwarza to ogromne ryzyko pojawienia się interakcji między stosowanymi lekami, które dodatkowo mogą być potęgowane przez spożywaną żywność, suplementy diety i leki nabywane na własną rękę bez recepty. Na niepożądane interakcje lekowe narażeni są szczególnie ludzie starsi, u których współistniejące choroby mogą dodatkowo nasilać lub osłabiać działanie leków.
Jak zdefiniować interakcje?
Zgodnie z definicją interakcja jest zjawiskiem polegającym na wzajemnym oddziaływaniu podanych równocześnie kilku leków, w wyniku którego dochodzi do zmiany końcowego efektu działania jednego z nich.
POLECAMY
Choć w artykule skupiono się na negatywnych następstwach wzajemnych interakcji, warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każdy wpływ jednego leku na drugi jest szkodliwy. Co więcej, w lecznictwie wykorzystuje się niekiedy kontrolowane nasilanie lub osłabianie działania leków. Do „pozytywnych interakcji” można zaliczyć skojarzoną terapię nadciśnienia tętniczego za pomocą kilku leków z różnych grup terapeutycznych lub łączenie glikokortykosteroidów wziewnych z beta-mimetykami w leczeniu astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Od czego zależy ryzyko wystąpienia interakcji lek–lek?
Częstość występowania interakcji między lekami jest uzależniona od wielu czynników. Należą do nich cechy danego leku, ilość przyjmowanych leków, cechy osobnicze pacjenta, współistniejące cho...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!