„Często dobre dłużej”. Nowe oznaczenie w walce z marnotrawstwem żywności

Prawo i administracja w dietetyce

Komisja Europejska podejmuje kolejne działania mające na celu ograniczanie marnotrawstwa żywności. Jakiś czas temu wprowadzono możliwość przekazywania przeterminowanej żywności na cele społeczne. Teraz zaś przyszedł czas na zmiany w informowaniu o okresie przydatności do spożycia. Zgodnie z proponowaną nowelizacją załącznika nr X do rozporządzenia 1169/2011 obok oznaczeń „Najlepiej spożyć do…” i „Najlepiej spożyć przed końcem…” pojawi się nowa informacja – „Często dobre dłużej”.

Do 2050 r. Europa ma stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Jednym z kluczowych elementów umożliwiających osiągnięcie tego celu jest ograniczenie strat i marnotrawienia żywności. W strategii „Od pola do stołu” Komisja Europejska zobowiązała się do zmniejszenia ilości odpadów żywnościowych przypadających na jednego mieszkańca w detalu do 2030 r. o połowę [1]. Ma to nastąpić m.in. na skutek zmian legislacyjnych skierowanych na rozwiązanie problemu niezrozumienia oznaczeń dat terminu przydatności do spożycia („należy spożyć przed”) i daty minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”). 

Strategia „Od pola do stołu” 

Strategia „Od pola do stołu” zakłada transformację w kierunku zrównoważonej produkcji żywności. To jedno z kluczowych działań podejmowanych przez unijne organy w ramach europejskiego zielonego ładu. Taki system żywnościowy ma stanowić...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI