W artykule przedstawiono potencjalne zastosowanie izoflawonów zawartych w koniczynie czerwonej (Trifolium pratense L.) jako naturalnej alternatywy dla hormonalnej terapii zastępczej (HRT) w łagodzeniu objawów menopauzy. Dzięki podobieństwu strukturalnemu do estrogenów, izoflawony te mogą wpływać korzystnie na redukcję uderzeń gorąca, poprawę gęstości mineralnej kości, profilu lipidowego oraz kondycji skóry i włosów, a także łagodzić objawy psychiczne, takie jak lęk czy depresja. Artykuł podkreśla bezpieczeństwo i skuteczność preparatów koniczyny czerwonej przy odpowiednim dawkowaniu, wskazując ją jako obiecującą opcję wspomagającą kobiety w okresie okołomenopauzalnym.
Autor: Paulina Znajdek-Awiżeń
specjalistka z zakresu farmakognozji; członkini Polskiego Towarzystwa Fitoterapii; wykładowczyni Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych; autorka publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym w czasopismach polskich i zagranicznych
Cholina, niezbędny składnik odżywczy, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów oraz regulacji funkcji wątroby. Badania sugerują, że suplementacja choliny może wspierać proces odchudzania, szczególnie w połączeniu z aktywnością fizyczną. Opisano mechanizmy działania choliny, w tym jej wpływ na metabolizm tłuszczów, regulację genów oraz wrażliwość na insulinę.
Bergamota to drzewo cytrusowe, którego owoce tradycyjnie wykorzystywane są w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej i funkcji układu sercowo-naczyniowego. Ostatnio można wiele usłyszeć o bergamocie w kontekście pozytywnego wpływu na profil lipidowy. Liczne badania kliniczne dostarczają bowiem dowodów na to, że standaryzowana frakcja polifenolowa pozyskiwana z miąższu owoców (BPF, ang. bergamot polyphenolic fraction) obniża stężenie cholesterolu całkowitego (TC, ang. total cholesterol) oraz frakcji związanej z lipoproteinami o niskiej gęstości (LDL), określanej potocznie mianem „złego cholesterolu”.
Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Niestety mikroelement ten należy do najbardziej niedoborowych, co ma m.in. związek z nieprawidłową dietą. Ponadto wiele substancji wykazuje wpływ na przyswajanie żelaza, zwłaszcza niehemowego, występującego w produktach pochodzenia roślinnego. Związkami, które mogą ograniczać jego przyswajanie są polifenole obecne powszechnie w warzywach, owocach, a także w surowcach zielarskich, w tym w suplementach diety.