Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ciąża i zdrowy rozwój dziecka , Newsy

16 stycznia 2019

Sztuczna inteligencja pomoże szybciej zajść w ciążę

468

Planowanie dziecka to jeden z najważniejszych momentów. Poważna decyzja w życiu prawie każdej pary. Coraz częściej jest ona w pełni świadoma, zaplanowana, wpisana w nasze życie. Decydujemy o magicznym momencie i czekamy na efekty. Dla wielu par dwie kreski na teście ciążowym przychodzą bardzo szybko, czasem nawet szybciej niż się spodziewamy, niż jesteśmy na to gotowi! Dla innych natomiast życie ma trochę inny plan..

POLECAMY

Plan alternatywny wygląda mniej więcej tak - starania zaczynają się przedłużać… Mijają kolejne miesiące, a na teście ciążowym nie widać nawet cienia drugiej kreski. W życie pary starającej o dziecko może wkradać się niepokój i stres, pojawiają się pytania i wątpliwości: “Dlaczego się nie udaje? Co się dzieje? Czy coś z nami nie tak?”. Takie pytania zadaje sobie coraz więcej osób starających się o dziecko, ponieważ wg ostatnich danych - problemów z zajściem w ciążę może doświadczać nawet 2 miliony polskich par! Biorąc pod uwagę, że w każdym cyklu zupełnie zdrowa para ma maksymalnie 5 dni na zapłodnienie, okazuje się, że zajście w ciążę nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać… Czy istnieje jakiś sposób na zwiększenie szans? Co robić kiedy spontaniczne starania, okazują się nieskuteczne? Czy naukowe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mogą okazać się antidotum na problemy z zajściem w ciążę?

Odpowiedzią na powyższe pytania mogą być działania firmy OvuFriend.pl, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby pomagać parom, które starają się o dziecko! W jaki sposób? OvuFriend jest to zaawansowana platforma, na której dostępny jest m.in. innowacyjny kalendarz cyklu, który umożliwia kobietom obserwację płodności właśnie pod kątem zwiększania szans na zajście w ciążę. Każda kobieta, która prowadzi kalendarz cyklu, posiada dokładne informacje na temat statusu swojej płodności, każdy jej cykl jest interpretowany, każdego dnia otrzymuje porady związane z maksymalizacją szans na poczęcie i dokładnie wie, w które dni prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Ale to nie wszystko! Ważną funkcjonalnością serwisu jest wykrywanie nieprawidłowości związanych z płodnością na bardzo wczesnym etapie. Jeśli  system wykryje jakieś anomalie, coś niepokojącego, coś co wymaga konsultacji z lekarzem, ostrzega o tym użytkowniczkę. Dzięki temu kobieta może dowiedzieć się o ewentualnych problemach związanych z płodnością na bardzo wczesnym etapie. To pozwala na szybszą diagnozę oraz szybsze podjęcie leczenia, i tym samym automatycznie przybliża kobietę do osiągnięcia wymarzonego celu, czyli… zajścia w upragnioną ciążę!

Dzięki OvuFriend, ten cel osiągnęło już ponad 40 000 kobiet! Teraz ta liczba może znacząco wzrosnąć… Platforma dysponuje milionami danych o kobiecej płodności, o cyklach miesiączkowych i objawach, które towarzyszą kobietom w poszczególnych fazach cyklu. Te dane są unikalne na skalę światową i idealnie nadają się do wykorzystania algorytmiki. Dlatego twórcy OvuFriend wraz ze światowej klasy ekspertami medycznymi i naukowcami, pracują nad projektem, którego celem jest jeszcze większa pomoc dla par, które marzą o rodzicielstwie. Projekt badawczy: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach projektu powstaną innowacyjne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które będą w stanie uczyć się kobiecej płodności na podstawie ograniczonej ilości wprowadzanych danych. Naukowcy analizują wiele parametrów i zależności, które najlepiej określają status kobiecej płodności i/lub mogą wskazywać na problemy związane z obniżoną płodnością. I co warto zaznaczyć, analizowane są również takie dane, parametry oraz obserwacje, które na pierwszy rzut oka, nie zawsze są łączone z płodnością. Ponadto dzięki nowym algorytmom, system OvuFriend będzie w stanie jeszcze szybciej i skuteczniej analizować płodność, co pozwoli na spersonalizowane podejście do każdej kobiety, która pragnie zostać mamą. Zaawansowane technologicznie mechanizmy będą w stanie wychwycić nieprawidłowości związane z obniżoną płodnością, co jest szczególnie istotne w przypadku kobiet, które przekroczyły 35 rok życia. Wraz z wiekiem płodność kobiety zaczyna spadać i wówczas każdy miesiąc, każdy cykl starań jest bardzo ważny. System OvuFriend pomaga zaoszczędzić ten czas, ponieważ od razu wychwytuje problemy, na podstawie których kobieta może rozpocząć diagnostykę u specjalisty.

W internecie można znaleźć wiele prostych kalkulatorów dni płodnych, czy aplikacji, które pozwalają śledzić podstawowe parametry związane z płodnością (np. długość cyklu, przewidywany termin kolejnej miesiączki). Takie kalkulatory sprawdzają się u kobiet, które mają “książkowe”, regularne cykle miesiączkowe i najczęściej problemy z płodnością ich nie dotyczą, ponieważ takie kobiety szybko zachodzą w ciążę. OvuFriend jest dużo bardziej zaawansowanym narzędziem, które jest w stanie interpretować również nieregularne, trudne i problematyczne cykle. Wszystko za sprawą tego, że OvuFriend stawia głównie na naukę i zaawansowaną algorytmikę, co pozwala na śledzenie wielu zmiennych, porównywaniu oraz analizie dużej liczby obserwacji i danych. Proste aplikacje nie są w stanie przetworzyć tak złożonych danych, dlatego u wielu kobiet mogą się po prostu nie sprawdzać.

W OvuFriend każda kobieta starająca się o dziecko otrzymuje kompleksowe wsparcie. Zaczynając od interpretacji cyklu - system na podstawie obserwacji i danych wprowadzanych przez kobietę, dokładnie wskazuje dni płodne i termin owulacji, czyli dni, kiedy jej szanse na zajście w ciążę są największe! Co więcej kobieta starająca się o dziecko, bardzo wcześnie dowiaduje się o ewentualnych nieprawidłowościach, które system wychwyci w jej cyklu miesiączkowym (np. problemy hormonalne). Posiadając taką wiedzę, może samodzielnie wybrać się do specjalisty albo skorzystać z bezpłatnej wizyty diagnostycznej w zaprzyjaźnionych placówkach, na którą system skieruje ją automatycznie po kilku miesiącach bezowocnych starań lub kiedy wykryje coś niepokojącego. Dodatkowo podczas wizyty otrzymuje 50% zniżki na badania dla siebie i swojego partnera.

System OvuFriend dobiera również spersonalizowane zalecenia dietetyczne wspierające płodność kobiety, biorąc pod uwagę m.in. problemy, z którymi się zmaga (np. zbyt mało śluzu płodnego, PCOS, endometrioza). OvuFriend to również bogata społeczność kobiet starających się o dziecko, które mogą się wzajemnie wspierać, radzić, dodawać otuchy i nadziei. Kobiety mogą znaleźć osoby w podobnej sytuacji co one, to bardzo pomaga. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę jak trudne emocjonalnie dla par bywają przedłużające się problemy z zajściem w ciążę lub kolejne straty ciąży. To temat bardzo delikatny, który często jest mało zrozumiały dla osób niemających kontaktu z niepłodnością.

Naukowcy i specjaliści medyczni, którzy są zaangażowani w projekt wierzą, że po wprowadzeniu jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, liczba kobiet, które zajdą w upragnioną ciążę, będzie znacznie większa.

Przypisy