Dołącz do czytelników
Brak wyników

Felieton dietetyczny

5 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Sekrety włoskiego życia – o tym, co przywiozłam z ziemi włoskiej do Polski

0 117

Paula, my w domu jadamy bardzo zdrowo – w stylu włoskim! To usłyszałam od swojego kolegi – entuzjasty włoskiej kuchni, ale tej w dość polskim wydaniu. W wolnym tłumaczeniu na ten styl składały się późne obiadokolacje, pizza kilka razy w tygodniu i dużo makaronu! Ten rodzaj żywienia nam dietetykom nie kojarzy się jakkolwiek prozdrowotnie i stoi w kontrze do diety śródziemnomorskiej. Natomiast doskonale wiemy, że mieszkańcy rejonu śródziemnomorskiego, w tym pięknej Italii szczycą się długim życiem i niskim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Zatem jaki jest ich sekret?

W  czasie moich letnich wojaży miałam okazję nieco zgłębić temat tego fenomenu - zobaczyć, jak wygląda i na czym właściwie polega prozdrowotny, włoski lajfstajl. Górzysta Lombardia wraz z jej mieszkańcami pozwoliła mi na zebranie kilku ciekawych spostrzeżeń. Zatem, co dostrzegło wnikliwe oko dietetyka?
Po pierwsze, Włosi to mistrzowie jedzeniowej celebracji – oni nie siadają do stołu z przypadku i na chwilę. Kiedy my na północy Europy w pośpiechu, z powodu braku innego ciepłego posiłku jemy pizzę z keczupem albo sosem 1000 wysp, Włoch w towarzystwie swoich bliskich, z wielkim namaszczeniem polewa ją najcudniejszym antyoksydantem. Ten występujący w wielu zaleceniach żywieniowych produkt spożywczy dba codziennie o jego układ krwionośny i nadaje specyficzny aromat wszystkim potrawom. Jak się domyślacie – główną bohaterką włoskich uczt jest oliwa z oliwek. Moim skromnym zdaniem to ich najlepszy produkt eksportowy, który najlepiej smakuje… w samej Italii. Poza oliwą, Włochy to według mojej obserwacji kraj zdecydowanie glutenem płynący – bogaty w pszenicę w produktach różnej maści od pizzy po oszałamiająco wyglądające desery i bułeczki.
Po drugie, mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego potrafią żyć w zgodzie z naturą i bardzo ciepłym klimatem. Ten,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy