Podsumowanie webinaru dla dietetyków PRAWO (DLA?) DIETETYKA – sprawa wielkiej wagi

Prawo i administracja w dietetyce

W dniu 8 listopada 2022 r. odbyło się darmowe szkolenie online dla dietetyków dotyczące wybranych kwestii prawnych związanych z wykonywaniem zawodu dietetyka. Na zaproszenie magazynu „Food Forum” miałam przyjemność przeprowadzić uczestników m.in. przez zmiany związane z wprowadzeniem konsultacji dietetycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz omówić projekt przepisów o dietetykach jako zawodzie medycznym.
Przychodzę dzisiaj z podsumowaniem najważniejszych zagadnień poruszanych na webinarium oraz aktualizacją stanu prawnego.

Dietetyk w POZ

Dnia 1 października 2022 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi konsultacje dietetyczne mają być dostępne w placówkach POZ. Wynika to z ogólnej reformy systemu ochrony zdrowia, która wprowadza opiekę koordynowaną jako świadczenie gwarantowane [1]. Szczegółowe zasady związane z zasadami świadczenia opieki koordynowanej, w tym konsultacji dietetycznych, są uregulowane w zarządzeniu Prezesa NFZ [2].
Zgodnie z przyjętymi założeniami, pacjent POZ ma zostać „obsłużony” kompleksowo, uzyskać dostęp do profesjonalnej i specjalistycznej opieki. Intencja przyświecająca zmianom jest taka, żeby odciążyć lekarzy specjalistów, a znaczną część problemów zdrowotnych pacjentów rozwiązywać już w przychodniach.
Świadczenia opieki koordynowanej, obejmujące również konsultacje dietetyczne, mają być realizowane w co najmniej jednym z następujących obszarów: kardiologia, diabetologia, choroby płuc i endokrynologia. Zgodnie z przepisami, w każdej z tych...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI