Dołącz do czytelników
Brak wyników

Felieton dietetyczny

11 maja 2022

NR 2 (Kwiecień 2022)

Pan, Pani Magister od żywienia

0 515

To mój drugi felieton i stwierdziłam, że uznam to za odpowiedni moment, żeby opowiedzieć nieco o sobie. Z notki poznaliście kilka faktów o mnie. Ponad 10 lat temu rozpoczęłam przygodę z żywieniem człowieka, w trakcie zaczęłam pracę i ta historia trwa do dziś. W tym czasie doświadczałam wiele. Wzrastałam jako człowiek, dietetyk, specjalista. Bardziej lub mniej świadomie zmieniałam kierunki dietetycznych zainteresowań (szczególnie na początku swojej pracy). Doświadczenia osobiste kierowały mnie na co rusz nowe wysepki dietetyki. Tak trafiłam na dietoterapię w zespole jelita nadwrażliwego i uparcie się w niej kształcę. Dziś pracuję w kilku przestrzeniach, jak pewnie wielu z Was.

Nasz zawód bardzo ewoluuje, a my, by się dostosować, nabywamy zupełnie nowych umiejętności. Czy na studiach ktoś mówił o tym, jak prowadzić swoje konto na social mediach? Z moich obserwacji wynika, że stajemy się większymi lub mniejszymi specjalistami w różnych obszarach np. badaniach, marketingu czy zarządzaniu. Dietetycy to często firmy jednoosobowe, czyli przedsiębiorcy. Uważam, że nieźli z nas mutlitaskerzy. Ta wielozadaniowość może też nas chronić przed zawodowym wypaleniem. Bo sama praca z pacjentem indywidualnym jest jak marchewka i kijek – potrafi zachęcić i zniechęcić (tu od razu jawi się w mojej głowie obrazek, kiedy czekam od 30 minut na zapisanego dwa tygodnie wcześniej pacjenta, a on bez uprzedzenia się nie pojawia).
Co może być zachęcającą marchewką? Gdy czekam na swoich pacjentów, zwłaszcza tych pierwszorazowych, zawsze czuję drobną ekscytację. Tu zapytam moich kolegów i koleżanek po fachu: czujecie coś podobnego? Zaraz oto pojawi się obcy człowiek i podzieli się swoim problemem, swoją historią, a ta stanie się moim zawodowym wyzwaniem. Po siedmiu latach pracy nadal to mam. Siedem lat – jeden powie: e tam, dzieciak, a inny: super, że tyle lat pracujesz w zawodzie, masz doświadczenie. Te emocje mnie napędzają. Nieco to idealistyczne, ale gdy wiem, że moja wiedza ma moc sprawczą i może coś zmienić w czyimś życiu, to oddalam swoje w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy