Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne dotyczące żywności

Prawo i administracja w dietetyce

Znaczna część żywności wprowadzanej na rynek jest reklamowana lub etykietowana w sposób, który ma zachęcać konsumentów do wyboru danego produktu z uwagi na jego skład lub wpływ na zdrowie. Na półkach sklepowych można znaleźć chociażby produkty light, artykuły spożywcze będące „bogatym źródłem błonnika” bądź pozytywnie wpływające na układ trawienny. Nie są to jednak tylko slogany marketingowe. Stosowanie tego typu oznaczeń, zwanych oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi, jest uregulowane prawnie przepisami Unii Europejskiej.

Czym jest oświadczenie?

Kwestię oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności reguluje jednolicie w całej Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1924/2006 [1]. Zgodnie z nim oświadczeniem jest każdy komunikat dotyczący żywności, którego stosowanie nie jest nakazane przez prawo, a który stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że żywność ta ma określone właściwości [2]. O oświadczeniach tych zasadniczo mówimy w odniesieniu do etykiet, reklam i innych prezentacji określonego produktu, czyli w kontekście działalności komercyjnej. Spod reguł rozporządzenia wyłączone są natomiast m.in. niekomercyjne artykuły w prasie czy publikacje naukowe, których zasadniczym celem nie jest wpływanie na wybory konsumentów [3].

Jeżeli oświadczenie na opakowaniu lub reklamie odnosi się do składu żywności (ogólnie mówiąc: (nie)obecności lub określonej ilości danego składnika), mowa jest o oświadczeniach żywieniowych. Klasycznym przykładem oświadczenia żywieniowego jest sformułowanie „źródło witaminy C” czy też „bez cukru” lub „bez dodatku cukru”. Te dwa ostatnie oświadczenia, choć bardzo do siebie podobne, oznaczają jednak zupełnie co innego. Pierwsze z nich może być stosowane, gdy w danym produkcie cukry występują co najwyżej w śladowych ilościach, drugi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI