Nutrikosmetyki, czyli o tym, jak odżywić skórę również od środka

Dieta dla skóry

Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają składniki uzyskiwane bezpośrednio z natury, są często określane mianem kosmetyków naturalnych. Związki pochodzenia naturalnego są włączane do formulacji produktów kosmetycznych głównie z uwagi na ich właściwości lecznicze pomagające w pielęgnacji skóry. Fitozwiązki pochodzące z ekstraktów z roślin, w tym także ich nasion i owoców, poprzez dostarczenie skórze niezbędnych składników odżywczych pozytywnie wpływają nie tylko na jej kondycję i wygląd, ale również mogą przyczynić się do leczenia niektórych dolegliwości, takich jak suchość/nadwrażliwość, stany zapalne skóry, trądzik, egzema, czy pomóc opóźnić procesy starzeniowe [1].

Skóra jako największy organ ludzkiego organizmu

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała, który – tworząc interaktywną barierę fizyczną – chroni organy wewnętrzne przed zmiennymi czynnikami środowiska zewnętrznego, takimi jak ekspozycja na promieniowanie UV, toksyny czy potencjalnie szkodliwe drobnoustroje. Skóra uczestniczy również w termoregulacji (zachowanie odpowiedniej temperatury ciała) oraz pełni ważne funkcje sensoryczne, co z kolei jest kluczowe dla zachowania wewnętrznej homeostazy, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 

POLECAMY

Czy wiesz, że? Masa skóry stanowi prawie 15% całkowitej masy ludzkiego ciała.


Zdolność do pełnienia wyżej wymienionych funkcji jest ściśle związana z anatomią skóry. Skóra składa się z trzech głównych warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej – w których mogą znajdować się wytwory skórne, np. włosy, paznokcie i gruczoły (łojowe, potowe, mlekowe itp.).

  • Naskórek, będący najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, jest zbudowany głównie z komórek wielowarstwowego nabłonka płaskiego i czterech warstw keratynocytów, co ma na celu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Pośredniczy on również w przyswajaniu składników odżywczych, zwłaszcza tych bezpośrednio aplikowanych z udziałem kosmetyków [2].

Skóra właściwa, znajdująca się pod warstwą naskórka, stanowi złożony, zintegrowany system o grubości około 2 mm, składający się z tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych wraz z elementami układu limfatycznego. W skórze właściwej umieszczone są również mieszki włosowe i gruczoły. Skóra właściwa w przeciwieństwie do naskórka jest strukturą elastyczną, co z kolei związane jest z obecnością włókienek białkowych – kolagenu (75%)...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI