Guarana – właściwości i zastosowanie

ABC prawidłowego żywienia

Paullinia cupana, bo tak brzmi oryginalna nazwa, to cierniopląt guarana. Guarana rośnie w postaci pnącza, które występuje w Ameryce Południowej, głównie w dorzeczu Amazonki. Odkryta została przez niemieckiego botanika, a sama nazwa „guarana” pochodzi od plemienia Guarani. Ta ludność tubylcza od dawna korzysta z dobroczynnych właściwości rośliny, nazywając ją „darem od Boga”. W tamtejszym lecznictwie ludowym wykorzystywano wszystkie części rośliny. 

Guarana to roślina o największej, jak dotąd, poznanej wśród roślin zdolności syntezy kofeiny, której zawiera cztery razy więcej niż ziarna kawowca lub powszechnie znane różne gatunki kawy. Aktualnie surowcem zielarskim są głównie owoce, a właściwie to nasiona z tychże owoców. Wykorzystywany jest również korzeń guarany.

POLECAMY

Do Europy guarana trafiła już na przełomie XVII i XVIII w. i od tego czasu jej podstawowe zastosowania w powszechnym przekonaniu się nie zmieniły. 

Główną substancją aktywną nasion jest guaranina działająca na organizm praktycznie tak samo, jak kofeina. Należy pamiętać, że guaranina i kofeina, to nie ten sam związek chemiczny. Obydwie substancje mają bardzo podobne właściwości, jednak...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI