Dołącz do czytelników
Brak wyników

Prawo i administracja w dietetyce

5 lipca 2022

NR 3 (Czerwiec 2022)

Dopuszczanie suplementów diety do obrotu

0 109

Wprowadzenie suplementów diety do obrotu wymaga jedynie spełnienia obowiązków formalnych polegających na przesłaniu odpowiedniego zgłoszenia. Rozpoczęcie sprzedaży nowego suplementu diety nie jest uwarunkowane uprzednim przeprowadzeniem badań. System notyfikacji jest nieskuteczny, wobec czego istnieje ryzyko, że na rynku przez długi czas będą znajdowały się środki niebezpieczne dla pacjentów.

Zawód dietetyka kojarzy się ze wskazywaniem pacjentom właściwych nawyków żywieniowych oraz udzielaniem pomocy w określeniu tych produktów, których spożywanie będzie korzystne dla ich zdrowia, a których wręcz przeciwnie. Niestety wciąż wielu konsumentów wierzy, że większość ich problemów zdrowotnych mogą rozwiązać pigułki, tabletki, proszki i inne specyfiki kryjące się pod nazwą „suplement diety”. Wiedza społeczeństwa w tym zakresie jest nadal niewystarczająca, a konsumenci w dalszym ciągu mają problem z odróżnieniem suplementu diety od leku, w związku z czym te pierwsze dalej cieszą się zbyt dużym zaufaniem oraz ogromną popularnością. 
Do pacjentów odwiedzających gabinety dietetyczne nie zawsze docierają argumenty naukowe odwołujące się do składu chemicznego suplementów, sposobu ich działania i rzeczywistego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Dlatego warto przedstawić prawne i rynkowe uwarunkowania rozpoczęcia sprzedaży tych substancji, mogą one bowiem rzucić nowe światło na tę kwestię.

Resume: czym jest suplement diety

Wraz z mec. Bartoszem Foglem wyjaśniałem już na łamach „Food Forum”, czym jest suplement diety oraz jakie są różnice między suplementami, lekami i produktami leczniczymi. Przypomnijmy: suplement diety z prawnego punktu widzenia to środek spożywczy będący skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy albo inny efekt fizjologiczny. Suplementy diety nie leczą chorób ani im nie zapobiegają. Zasadniczo składają się one z tych samych składników pokarmowych, które byłyby dostarczone organizmowi z normalnie przyjmowanym pokarmem. Rolą suplementów jest wyłącznie uzupełnienie diety o te składniki, których z pożywieniem przyjmujemy za mało [1].

POLECAMY

Powiadomienie o wprowadzeniu suplementu diety do obrotu

Procedurę dopuszczenia suplementu diety do handlu na terytorium Polski reguluje ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia [2]. Procedura ta nie jest zbytnio skomplikowana, bowiem zasadniczo ogranicza się do przesłania powiadomienia do Głównego Inspektora Sanitarnego. Rozpoczęcie sprzedaży nowego suplementu jest zatem uwarunkowane wyłącznie spełnieniem wymogu natury formalnej. 
Powiadomienie powinno w szczególności określać nazwę oraz producenta suplementu, postać, w jakiej ten suplement będzie wprowadzony do obrotu (np. pastylki, krople, proszek), wzór opakowania w języku polskim oraz skład jakościowy i ilościowy. Przepisy szczegółowe określają wykaz dopuszczalnych witamin i składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety oraz ich akceptowalne formy chemiczne [3]. Do powiadomienia nie trzeba natomiast załączać jakichkolwiek wyników badań, atestów czy certyfikatów. Powiadomienie przesyła się drogą elektroniczną i nie wiąże się ono z obowiązkiem uiszczenia opłaty, co znacznie ułatwia rozpoczęcie działalności na tym rynku nawet najmniejszym podmiotom.
Od chwili otrzymania powiadomienia o suplemencie diety przez GIS, podmiot, który je przesłał, może legalnie rozpocząć dystrybucję tego specyfiku. Wprowadzenie suplementu na rynek bez powiadomienia jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł.

Postępowanie wyjaśniające w teorii…

Zgodnie z ustawą o be...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy