Dopuszczanie suplementów diety do obrotu

Prawo i administracja w dietetyce

Wprowadzenie suplementów diety do obrotu wymaga jedynie spełnienia obowiązków formalnych polegających na przesłaniu odpowiedniego zgłoszenia. Rozpoczęcie sprzedaży nowego suplementu diety nie jest uwarunkowane uprzednim przeprowadzeniem badań. System notyfikacji jest nieskuteczny, wobec czego istnieje ryzyko, że na rynku przez długi czas będą znajdowały się środki niebezpieczne dla pacjentów.

Zawód dietetyka kojarzy się ze wskazywaniem pacjentom właściwych nawyków żywieniowych oraz udzielaniem pomocy w określeniu tych produktów, których spożywanie będzie korzystne dla ich zdrowia, a których wręcz przeciwnie. Niestety wciąż wielu konsumentów wierzy, że większość ich problemów zdrowotnych mogą rozwiązać pigułki, tabletki, proszki i inne specyfiki kryjące się pod nazwą „suplement diety”. Wiedza społeczeństwa w tym zakresie jest nadal niewystarczająca, a konsumenci w dalszym ciągu mają problem z odróżnieniem suplementu diety od leku, w związku z czym te pierwsze dalej cieszą się zbyt dużym zaufaniem oraz ogromną popularnością. 
Do pacjentów odwiedzających gabinety dietetyczne nie zawsze docierają argumenty naukowe odwołujące się do składu chemicznego suplementów, sposobu ich działania i rzeczywistego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Dlatego warto przedstawić prawne i rynkowe uwarunkowania rozpoczęcia sprzedaży tych substancji, mogą one bowiem rzucić nowe światło na tę kwestię.

Resume: czym jest suplement diety

Wraz z mec. Bartoszem Foglem wyjaśniałem już na ł...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI