Dołącz do czytelników
Brak wyników

Newsy

8 lipca 2019

Wartościowe zboża w diecie malucha – wszystko, co trzeba wiedzieć o kaszkach dla niemowląt

339

Żywienie niemowlęcia nie powinno być kwestią przypadku – świadomy i staranny dobór składników podczas komponowania codziennej diety to najlepsze wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka. Zboża to jedne z pierwszych produktów uzupełniających dietę malucha – te w postaci kaszek dedykowanych najmłodszym odpowiadają na szczególne potrzeby wrażliwego i intensywnie rozwijającego się organizmu dziecka. Dowiedz się, dlaczego kaszki zajmują ważne miejsce w jadłospisie niemowlęcia oraz na co trzeba zwracać uwagę przy ich wyborze.

Zboża – ważny składnik diety dziecka

POLECAMY

Produkty zbożowe są niezbędnym elementem prawidłowo zbilansowanego jadłospisu – najpierw niemowlęcia, a później dorosłego. Dostarczają energię niezbędną dla wzrostu i rozwoju oraz są źródłem wielu ważnych składników odżywczych, takich jak węglowodany, białka, witaminy czy składniki mineralne[1]. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt zboża można wprowadzać do jadłospisu dziecka zaraz po tym, jak dziecko pozna i zaakceptuje smak pierwszych warzyw oraz owoców. Produktami zbożowymi, które świetnie sprawdzą się na początku rozszerzania diety niemowląt, są kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

Dlaczego kaszka to odpowiedni produkt dla niemowlęcia?

Okres wczesnego dzieciństwa, czyli pierwsze lata życia (1000 pierwszych dni), to szczególny czas, w którym delikatny organizm maluszka jest bardzo wrażliwy i intensywnie się rozwija. Jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały i trudno jest mu zapewnić skuteczną ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Właśnie dlatego wybierając produkty zbożowe dla najmłodszych, warto sięgać po kaszki ze wskazaniem wieku na opakowaniu, które odpowiadają na szczególne wymagania żywieniowe młodego organizmu. Takie produkty zawierają zboża uprawiane z myślą o najmłodszych, spełniające wyjątkowo restrykcyjne normy jakości – znacznie bardziej surowe niż w przypadku zbóż w żywności ogólnego przeznaczenia – dedykowanej dorosłym. Ponadto każda ich partia jeszcze zanim trafi do fabryki przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Wybierając je, rodzice mogą mieć pewność, że podają dziecku to, co najlepsze.

Czy wiesz, że potrzeby żywieniowe niemowlęcia znacznie różnią się od potrzeb osoby dorosłej?

Niemowlę to nie mały dorosły – nie jest jeszcze gotowe na posiłki ze stołu rodziców, dlatego najlepszym wyborem dla niego są produkty przeznaczone dla najmłodszych, posiadające na opakowaniu wskazanie wieku, od jakiego można je podawać. Takie produkty:

są przebadane pod kątem pozostałości szkodliwych zanieczyszczeń (np. pestycydów), aby były w pełni bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci[2],

nie zawierają substancji dodatkowych – konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

 

Kaszka pełna wartościowych i różnorodnych zbóż

To, co dobre dla maluszka powinno być wartościowe, dopasowane do potrzeb młodego organizmu i pyszne. Aby wspierać rodziców w prawidłowym żywieniu maluchów, powstały kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ – linia aż 15 kaszek bez dodatku cukru, które wyróżnia:

0 % dodanego cukru[3],

0 % konserwantów[4],

0 % barwników[5],

0 % wzmacniaczy smaku[6].  

Zawierają nawet 7 rodzajów starannie wyselekcjonowanych różnorodnych zbóż: pszenicę, owies, ryż, proso, kukurydzę, jęczmień i żyto – które są uprawiane z troską o odpowiednią jakość, wyłącznie na kontrolowanych polach. Ich delikatnie słodki smak pochodzi wyłącznie ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego, a ich konsystencja ułatwia przejść maluchowi z diety płynnej, opartej wyłącznie o mleko do bardziej stałych produktów[7].

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka

 

[1] Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013.

[2] Zgodnie z przepisami prawa.

[3] Zawiera tylko naturalnie występujące cukry ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego.

[4] Zgodnie z przepisami prawa.

[5] Zgodnie z przepisami prawa.

[6] Zgodnie z przepisami prawa.

[7] Stolarczyk A., Produkty zbożowe pod lupą dietetyka. Standardy Medyczne Pediatria, 2018, T. 15, 261-267.

Przypisy