Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

26 lutego 2021

W jaki sposób nootropy mogą poprawić Twoją formę życiową ?

134

Każdego dnia nasze mózgi są atakowane niewiarygodną ilością bodźców. Musimy sprostać wyzwaniom zawodowym, rodzinnym, życiowym. Do tego dochodzi stres i niewystraczająca ilość snu. Wyczerpanie i zmęczenie narastają. To nie nasza wina, że pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią i odczuwamy pogorszenie nastroju.

Możemy jednak powiedzieć stop i w naturalny sposób zadbać o swoje zdrowie i najcenniejsze narzędzie pracy – mózg.

POLECAMY

Z pomocą przychodzą nootropy

Jest czymś niezwykle ekscytującym, nowa, szybko rozwijająca się dziedzina suplementacji, oparta o substancje wykazujące szeroki zakres korzyści dla naszego mózgu. Nootropy, bo o nich mowa, mogą być korzystne w każdej sferze życia.  

Zanim zagłębimy się w korzyści płynące z przyjmowania nootropów, omówmy pokrótce, w jaki sposób wpływają one na lepszą pracę mózgu, a co za tym idzie, całego organizmu.

Jak działają nootropy ?

Mózg to bardzo skomplikowany i złożony organ, który łatwo nam będzie porównać do centralnego procesora komputerowego, żeby zrozumieć jego działanie.  CPU ma szereg tranzystorów, obwodów, bramek logicznych i macierzy pamięci połączonych ze sobą okablowaniem elektrycznym.

Neurony tworzące mózg łączą się ze sobą podobnie ale zamiast komunikować się wykorzystując napięcie elektryczne, przekazują swoje sygnały chemicznie. Naukowcy nazywają te chemikalia neuroprzekaźnikami.

Nootropy działają poprzez modulowanie szeregu neuroprzekaźników, w tym monoamin (dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny) acetylocholiny, adenozyny i ATP. Mogą to zrobić, zwiększając produkcję określonych substancji chemicznych w mózgu, które wiążą się z miejscami odbioru neuroprzekaźnika. Dzięki temu są w stanie zwiększyć działanie neuroprzekaźnika lub go zablokować.

Ponieważ różne nootropy działają poprzez stymulowanie różnych neuroprzekaźników w mózgu, ich działanie może się różnić w zależności od substancji. Jednak przy odpowiednim doborze składników możemy bardzo skutecznie stymulować nasz mózg pod kątem poprawy jego funkcji w różnych kierunkach.

1. Wsparcie dla mózgu

Świadomy intelektualny proces zdobywania wiedzy, pojmowania jej, wykorzystywania i zapamiętywania, pomaga we wszystkich aspektach ludzkiej działalności. Te funkcje poznawcze mogą obejmować kilka różnych aspektów, w tym: pamięć, skupienie, koncentrację.

Skoncentrowane zadania umysłowe wymagają utrzymania i wzmocnienia komunikacji zachodzącej pomiędzy neuronami. Neuroprzekaźnik acetylocholina, który według naukowców zwiększa stosunek wyraźnego sygnału do nieefektywnego szumu w przetwarzaniu sensorycznym, stymuluje ten proces.

Takie modulacje mogą być pomocne w nauce nowych pojęć, zapamiętywaniu faktów, pisaniu przez dłuższy czas i, co może najważniejsze, przy przypominaniu tego, czego nauczyłeś się w sytuacji, kiedy bardzo tego potrzebujesz.

Poznawcze korzyści płynące z nootropów mogą być również pomocne dla osób wykonujących codzienne zadania związane z pracą. Biznesmeni często używają ich do prezentacji, wystąpień publicznych oraz innych wyzwań zawodowych.

Podczas gdy wydaje się, że najwięcej uwagi przyciągają syntetyczne leki, takie jak Adderall, w rzeczywistości istnieje wiele naturalnie występujących nootropów, które również bardzo skutecznie poprawiają funkcje poznawcze, nie przysparzając żadnych efektów ubocznych. Oto tylko kilka: Cholina, L-tyrozyna, L-karnityna, Gotu Kola.

2. Stymulacja kreatywności

Oprócz poprawy pamięci, niektóre nootropy pomagają również zwiększyć kreatywność. W rzeczywistości stały się niezwykle popularne wśród wszystkich, od artystów i muzyków po elitę technologiczną Doliny Krzemowej.

Jeśli Twój zawód zależy od Twojej kreatywności, wiesz, że twórcze momenty bywają bardzo ulotne, Nootropy mogą pomóc w procesie twórczym a także dostarczyć ośrodkowemu układowi nerwowemu energii potrzebnej do przepływu kreatywnych myśli. Spośród popularnych nootropów wspomagających kreatywność, warto wymienić: acetyl L-karnitynę, która jest pochodną aminokwasu L-karnityny i może zwiększać poziom acetylocholiny i dopaminy w mózgu. Niektórzy uważają, że stymuluje kreatywność, poprawiając komunikację pomiędzy prawą i lewą częścią mózgu.

3. Regulacja nastroju

Jak już zaznaczyliśmy na wstępie, neurony w mózgu i w całym układzie nerwowym komunikują się ze sobą za pośrednictwem kilku unikalnych substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami.

Różne neuroprzekaźniki równoważą się wzajemnie. Pomyśl o tym jak o filtrach, które modulują system. Za dużo jednego i mózg może być nadmiernie podekscytowany. Za mało innego i mózg może nie mieć takiego skupienia, jakiego pragniesz.

Różne stany umysłu są modulowane chemicznie przez kilka neuroprzekaźników, na które z kolei mogą wpływać wahania poziomu niektórych mikroelementów.

Neuroprzekaźniki GABA i noradrenalina są niezbędne do utrzymania spokojnego stanu umysłu. Brak odpowiednich poziomów tych substancji może znacząco wpływać na nasze samopoczucie.

Aminokwas L-tyrozyna jest używany w całym układzie nerwowym. Organizm wykorzystuje L-tyrozynę do syntezy neuroprzekaźników i hormonu tyroksyny. Przydaje się do wspomagania funkcji neurologicznych mózgu i podniesienia poziomu energii.

Przyjrzyjmy się jak to działa:

Noradrenalina to neuroprzekaźnik kojarzony z klasyczną walką lub ucieczką. Kiedy znajdujesz się w stresującej sytuacji, uwalniana jest noradrenalina, dzięki czemu możesz zareagować na zagrożenie. W związku z tym ważne jest, aby uwolnić odpowiednie zapasy we właściwym czasie.

Kiedy doświadczasz stresu, mózg uwalnia noradrenalinę, aby stymulować układ nerwowy, zwiększając energię psychiczną i przetwarzanie danych płynących z otoczenia. Jednak po uwolnieniu uzupełnienie poziomu noradrenaliny może zająć trochę czasu.

To jest na przykład powód, dla którego tak wiele osób czuje się ospale i przygnębionych po ustąpieniu skutków leków takich jak Adderall, który wyczerpuje naturalne zapasy noradrenaliny.

Jednak środki nootropowe, takie jak l-tyrozyna, zwiększają tempo syntezy noradrenaliny, dzięki czemu jesteś nie tylko mniej podatny na stres, ale także rzadziej doświadczasz załamania energetecznego, wynikającego z całkowitego wykorzystania noradrenaliny.

Z kolei L-teanina sprzyja powstawaniu fal alfa, wywołując uczucie inspiracji, nieustraszoność i fantastyczną produktywność.

Typowymi nutraceutykami stosowanymi w celu podniesienia poziomu energii i łatwości przetwarzania przez mózg są: L-teanina, Soplówka jeżowata, L-tyrozyna, Cholina

Ponieważ różne nootropy mają różne efekty i działają przez różny czas, łączenie ich razem może być nawet bardziej korzystne niż przyjmowanie ich samych. Łączenie razem odpowiednich nootropów to najlepszy sposób na uzyskanie maksymalnych efektów.

Kompleksy nootropowe na dzień i na noc znajdziecie Państwo między innymi w ofercie firmy GSH Polska, oferującej najwyżej jakość produkty naturalne, w kategorii: Mózg - GSH Polska

Artykuł powstał na podstawie:„4 mental and athletic performance benefits of nootropics” – www.dioxyme.com

Autor: Daria Krzystyniak

Przypisy