Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

16 grudnia 2020

STOP ANOREKSJI!

0 339

„Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowa. Psychoterapia leczy”

Żyjąc w dzisiejszym społeczeństwie bardzo często nie mamy świadomosci, ile bliskich nam osób boryka się z zaburzeniami odżywiania. Anoreksja to choroba przemilczana, ukrywana, dotykająca wielu wrażliwych młodych ludzi. Uaktywnia się pod wpływem trudnych sytuacji życiowych, czy przebytej w dzieciństwie traumy. Może być także wynikiem przemocy domowej, alkoholizmu najbliższych, nieporadności życiowej rodziców, odrzucenia środowiska rówieśniczego. Brak szybkiej i właściwej reakcji może doprowadzić do poważnego wyniszczenia organizmu, a nawet do śmierci. Jako Fundacja Światło Dla Życia nie możemy na to pozwolić. Nie chcemy, by społeczeństwo dłużej żyło w nieświadomości, a właściwie w mylnym poczuciu, że anoreksja to kaprys, choroba na własne życzenie, fanaberia nastolatków. Walcząc nieustannie o zdrowie osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania, dziś mówimy STOP milczeniu i bierności. Chcemy w ten sposób zapoczątkować ogólnopolską kampanię uświadamiającą, czym jest anoreksja oraz, jak ją skutecznie leczyć . Wiemy o tym, bo od 8 lat robimy to skutecznie.

DOŁĄCZ DO NAS. DAJ SZNSĘ NA ZDROWE ŻYCIE FANTASTYCZNYM, MŁODYM LUDZIOM.
WESPRZYJ 250 TYSIĘCY OSÓB CHORUJĄCYCH W POLSCE.
Twoja pomoc jest dla nich bardzo ważna!

Słowo o Fundacji Światło Dla Życia
Lata pracy w fundacji pozwoliły nam wypracować autorski program leczenia, którego sercem jest psychoterapia, a tlenem odpowiednia dieta i właściwe warunki zdrowienia. Chorym pomagamy wyjść z choroby, by znowu mogli cieszyć się życiem i spełniać marzenia, a ich bliskim, by pomóc stworzyć właściwe relacje z kochaną osobą. Każda z pacjentek, która trafia pod nasze skrzydła traktowana jest indywidualnie, bo wiemy, że jej życie jest jedyne, niepowtarzalne. Do dyspozycji chorych i ich rodzin oddaliśmy Poradnię Psychoterapii w Warszawie na Saskiej Kępie oraz stacjonarny Ośrodek Psychoterapeutyczny, znajdujący się pod miastem. Są to wyjątkowe placówki dedykowane wyłącznie leczeniu zaburzeń odżywiania.
Jesteśmy, by pomagać chorym i ich rodzinom radzić sobie z niezwykle trudnym problemem. Do tej pory pomogliśmy juz ponad tysiącu osób chorych na anoreksję, bulimię, czy inne zaburzenia żywienia. Obecnie budujemy klinikę leczenia i profilaktyki zaburzeń jedzenia w Warszawie, gdzie pod jednym dachem będą znajdować się: ośrodek psychoterapii oraz poradnia terapeutyczna i rehabilitacyjna.

Czy wiesz na jakie trudności napotykają osoby chore na zaburzenia odżywiania?

By zrozumiec niezwykle dużą wagę kampanii „Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowia. Psychoterapia leczy”, dajemy poniżej pogląd na to, jak wyglądają realne trudności związane z leczeniem anoreksji w Polsce: zaburzenia odżywiania nie są traktowane obecnie jako choroba mimo spustoszenia, jakie sieją w organiźmie chorego, działania lekarzy nie powinny koncentrować się wyłącznie na karmieniu i wzroście masy ciała, ponieważ leczenie tej choroby polega na sięgnięcia do jej przyczyn, ukrytych głęboko w psychice pacjenta. Wymaga zatem długoterminowej psychoterapii i rozwiązywania traum, czy innych bolesnych dla chorego problemów życiowych. Dopiero umiejętne połączenie psychoterapii z odpowiednią dietą i bezpiecznymi warunkami pracy terapeutycznej pozwala skutecznie leczyć anoreksję, w Polsce koszty leczenia długoterminowej psychoterapii ponoszą pacjeńci. Aby dać im szansę na powrót do zdrowia, założyliśmy własny portal zbiórkowy. W ten sposób pomagamy naszym podopiecznym zbierać środki finansowe na leczenie.

Poznaj naszą stronę: http://www.swiatlodlazycia.org.pl
My na FB: https://www.facebook.com/FuńdacjaŚwiatloDlaŻycia

„Fundacja Światło Dla Życia postanowiła podarować mi drugie życie. 8 lat lęku przed światem i ukrywania choroby pokazało, że trzeba walczyć o lepsze jutro i wspólnie budować społeczną świadomość. Nie bądźmy obojętni. Otwórzmy się na zagadnienia związane z zaburzeniami odżywiania i razem róbmy co w naszej mocy, by uchronić innych przed tą chorobą. Już czas powiedzieć „stop” milczeniu. Terapia leczy. Pamiętajcie, że problem nie leży na talerzu. Leży zdecydowanie głębiej - w naszej głowie.” – Malika L., kobieta chorująca na anoreksję

DODATEK
Celem kampanii jest wzrost świadomości i edukowanie społeczeństwa na temat anoreksji
 

Prawda na temat anoreksji

• Anoreksja to nie kaprys, zabawa, styl życia, moda, chwilowa zachcianka, nastrój czy część osobowości. Anoreksja to choroba niezawiniona, w wielu przypadkach śmiertelna (23%) - jesli nie jest leczona, staje się chorobą przewlekłą.
• Anoreksja zaczyna się na długo przed widocznym schudnięciem.
• Ograniczanie jedzenia to nie sedno choroby, to tylko jeden z syndromów.
• Anoreksję wywołują silne przeżycia, traumy, brak emocjonalnej stabilności.
• Anoreksja sama nie minie, wymaga odpowiedniego, specjalistycznego leczenia.
• Anoreksja milczy i nie prosi o pomoc.
• Anoreksja lubi samotność i izolację. Torpeduje relacje międzyludzkie, gdyz wtedy łatwiej anoreksji jest działać .
• Najczęściej atakuje nastolatki i młode kobiety.

Nieleczona anoreksja
• Prowadzi do ogromnego wyniszczenia organizmu.
• Pozostawia chorego samemu sobie.
• Izoluje, stygmatyzuje, sprowadza na margines społeczny.
• Wycieńcza rodzinę bezradnością wobec choroby.
• Wywołuje inne poważne choroby (m.in. choroby serca, kości, układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne i choroby ginekologiczne).
• Uaktywnia myśli samobójcze i próby ich popełnienia.
• 23% osób chorych umiera, znaczna część z nich popełnia samobójstwa.

Anoreksję da się wyleczyć
• Zdrowy duet: skuteczne leczenie to połączenie psychoterapii i właściwej diety.
• W leczeniu anoreksji potrzebna jest ścisła współpraca pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Odpowiednia motywacja do tego, by wyzdrowieć, jak w każdej innej chorobie, to podstawa.
• W procesie psychoterapeutycznym powinna brać udział również rodzina chorego.
• Im wcześniej rozpoczęta psychoterapia, tym większa szansa na szybsze wyzdrowienie.
• Psychoterapia to jedna z najpiękniejszych rzeczy jaka może się przydarzyc w życiu chorego, gdyż daje radość, rozwiązuje problemy, pozwala poznac siebie, uczy wyznaczać granice, pomaga usunąc lęki, zrozumieć emocje, poprawia jakość relacji z ludźmi.

Spot do kampanii: https://youtu.be/dAP-j4mMjkg

Przypisy