Dołącz do czytelników
Brak wyników

Newsy

5 lipca 2019

Rodzicu – Twoje dziecko może potrzebować nawet 4 razy więcej wody niż Ty

0 443

Powszechnie wiadomo, że ciało człowieka składa się w ok. 60 proc. z wody. Inaczej jednak jest w przypadku dziecka, u którego może ona stanowić nawet 75 proc. masy ciała. Nasze pociechy mają również inne niż my zapotrzebowanie na wodę, które może być nawet czterokrotnie większe (10-15 proc.) niż u osób dorosłych (2-4 proc.) w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

Zalecana ilość spożywanych płynów, które powinniśmy podawać dzieciom w ciągu dnia, zależy przede wszystkim od ich wieku, ale również płci, podejmowanych aktywności fizycznych czy temperatury otoczenia. „Według norm, dzieci w wieku 1-3 lat powinny dostarczać swojemu organizmowi ok. 1300 ml płynów dziennie, w wieku przedszkolnym 1600 ml, zaś uczniowie wczesnoszkolni już 1750 ml” - mówi Bartłomiej Pomorski z Akademii Dietetyki Sportowej. „Należy pamiętać, że do płynów zaliczamy również wodę pochodzącą z przyjmowanych pokarmów stałych.
Z czasem ich zapotrzebowanie rośnie – dla dzieci po 10 roku życia wynosi już nieco ponad 2 litry dziennie” – dodaje ekspert.

Gdy dziecko pije zbyt mało wody

O tym, jak ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest spożywanie odpowiedniej ilości wody nie trzeba nikogo przekonywać. Nie wszyscy mają jednak świadomość negatywnych skutków, które niesie za sobą odwodnienie. „Woda wspiera procesy biologiczne, które nieustannie zachodzą w ludzkim ciele – odgrywa bardzo ważną rolę w procesie regulacji temperatury ciała, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, umożliwia również wchłanianie składników odżywczych w jelitach. Kiedy w naszym organizmie jest jej zbyt mało, możemy odczuwać bóle i zawroty głowy, spadek koncentracji oraz ogólne osłabienie” – zauważa dietetyk ADS. W przypadku dzieci odwodnienie może być trudniejsze do zaobserwowania – objawy, które powinny zaniepokoić rodzica to apatia i drażliwość oraz wzmożone pragnienie.

Nauka zdrowych nawyków

Równie ważne jak to, ile płynów podajemy swojemu dziecku jest to, jakie napoje od nas otrzymuje. Wyniki ostatnich badań, realizowanych przez TNS Polska sygnalizują bardzo niepokojący trend wśród polskich dzieci. Mimo tego, że spożywają one dziennie średnio tyle płynów, ile zalecają specjaliści, aż 60 proc. napojów, po które sięgają, zawiera naturalny lub dodany cukier. Wyrobienie nawyku picia czystej wody, pozbawionej cukru i zbędnych kalorii wspiera zaś zdrowy rozwój. „Woda bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, dlatego też odpowiednie nawodnienie zapewnia m.in. optymalną pracę mózgu czy też jelit. Dziecko należy edukować od samego początku i przyzwyczajać do picia wody tak, by wyrobić w nim nawyk sięgania po nią, nawet w momentach, w których nie czuje ono wielkiego pragnienia” – tłumaczy Pomorski.

Napój atrakcyjny dla dziecka

 

 

Woda Kinga Pienińska w formacie 0,33 l z wygodnym zamknięciem typu „sport cap” to nowy produkt marki, stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych konsumentach i świadomych rodzicach, którzy dbają o zdrowie swoich dzieci. Produkt posiada zbilansowany skład minerałów pod kątem zawartości sodu, potasu i magnezu. Ze względu na średnią mineralizację, skład oraz niskosodowość, Kinga Pienińska może być pita bez ograniczeń zdrowotnych ani wiekowych. Dzięki lekkiemu, poręcznemu opakowaniu i przyciągającym uwagę grafikom z popularnymi postaciami z bajki Super Wings, naturalna woda mineralna Kinga Pienińska to idealna propozycja dla dzieci, które często sięgając po napoje, zwracają w pierwszej kolejności uwagę na ich kolorowe, wyróżniające się opakowanie. Bajka Super Wings jest bardzo popularna wśród dzieci, co pokazują badania – produkcja cieszy się najwyższą oglądalnością na kanale TVP ABC, gdzie jest emitowana. Postacie z bajki o drużynie bohaterskich samolotów umieszczone na etykiecie Kingi Pienińskiej przykuwają uwagę najmłodszych i mogą skłonić ich do wyboru naturalnej wody zamiast smakowej. Butelkę o optymalnej pojemności 330 ml dziecko może zabrać ze sobą do szkoły lub na wycieczkę.

***


O Kindze Pienińskiej:

Kinga Pienińska to naturalna woda mineralna klasy Premium, z ponad 100-letnią tradycją. Czerpana ze źródeł usytuowanych w otulinie Pienińskiego Parku Narodowego. W obrębie jednych z najczystszych gór Europy, o budowie geologicznej, działającej jak naturalny filtr. Z głębinowych źródeł Kinga Pienińska trafia wprost ze źródła do butelki, zachowując wszystkie walory stworzone przez naturę. Ze względu na swoją średnią mineralizację, skład oraz niskosodowość Kingę Pienińską może pić każdy konsument powyżej drugiego roku życia, bez ograniczeń zdrowotnych. Wyróżnia ją wyrazisty i orzeźwiający górski smak, za który woda otrzymała trzy złote gwiazdki Superior Taste Award 2019. To wyróżnienie przyznawane przez International Taste Institute w Brukseli – organizację, zrzeszającą niezależnych Szefów Kuchni i Sommelierów.

Przypisy