"Przy jednym stole.100 przepisów z mięsem i wegańskich" Aneta i Jasiek Kuroniowie

Premiera: 12 listopada 2020

Polecamy

Najnowsza propozycja kulinarnego małżeństwa jest przykładem tego, jak przeciwieństwa się przyciągają–także w kuchni. Może by rzec:„pięknie się różnią”.

On jest miłośnikiem tradycyjnej kuchni. W jego jadłospisie często występują mięsa, ryby i nabiał. Ona z kolei jest rozmiłowana w warzywach i strączkach, szuka jak najzdrowszych rozwiązań, tworząc warzywne kompozycje z wyjątkowym charakterem. W ich wspólnej książce czytelnicy znajdą zbiór stu autorskich przepisów. Każde danie zostało tu przygotowanew dwóch odsłonach –wegańskiej (zaproponowane przez Anetę) i zmięsem (to domena Jaśka). W pewnym sensie zatem możemy się przekonać, jak bardzo łączy nas stół. Nawet wówczas, gdy lubimy zupełnie inne rzeczy...Gotowanie według Anety i Jaśka oparte jest na mnogości wspólnych składników, aby pokazać, że nawet przy kompletnie odmiennym podejściu do kuchni można z tych samych lub bardzo podobnych produktów przygotować posiłki, które zjemy razem. Książka jest zarazem swoistą podróżą kulinarną, gdyż autorów inspiruje to nie tylko kuchnia polska, ale także dania, którymi świat zajada się od lat. Przykładowo –przepyszne, inspirowane kuchnią azjatycką bułeczki bao mają w książce swoją wersję z szarpanym mięsem wieprzowym, kimchi i sałatą rzymską,oraz wegańską –z boczniakami i pastą z czarnej fasoli. Z kolei rdzennie słowiański smalec Jasiek przyrządził w wariancie najbardziej tradycyjnym, na słoninie z dodatkiem jabłka, a Aneta w wersji roślinnej, z fasoli. Danie zaczerpnięte z kuchni niemieckiej, bo hamburgery są (to chyba oczywiste!) z... Hamburga, przygotować można w klasycznej odsłonie –z wołowiny albo nowocześnie – z grzybów i brązowego ryżu.

POLECAMY

Poza klasycznymi daniami, do wykorzystania podczas przygotowywania śniadań (w tym: omlety, pankejki, placuszki i pasty), obiadów (zupy, pierogi, gołąbki) i kolacji (na przykład pasztety i sałatki), znajdziemy także sprawdzone przepisy na dodatki do dań, choćby majonez. Przy okazji – wspomnijmy, że odnośnie pochodzenia majonezu nie ma zgodności – jedna z najpopularniejszych legend wywodzi go z Mahón, stolicy Minorki. To miasto w połowie XVIII wieku stało zdobyte przez Francuzów. I dla nich mieszkańcy przygotowali specjalny sos nazwany “salsa mahonesa”. Prawda to, czy jedynie legenda? Faktem jest natomiast, że sosy na bazie oliwy są popularne w różnych krajach,  zarównowe Francji, jaki w Hiszpanii. Wracając jednak do książki: mamy w niej przepisy na majonez tradycyjny i wegański, przygotowany na bazie aquafaby oraz oleju rzepakowego. Do tego specjalny dodatek od Anety: przepis na kwaśną śmietanę z nerkowców. Ponadto w książce znaleźć można pomysły na dania, które pozwolą wykorzystać każdy składnik, bo kuchnia w duchu zero wasteto konik Jaśka, a także wiele kulinarnych, praktycznych rad i inspiracji.Ze względu na coraz częściej obserwowane przez nas zmiany w sposobie odżywania, które niekoniecznie od razu dotyczącą całych rodzin, model gotowania uwzględniający różnorodne preferencje związane z doborem składników, który sprawia, że przy tym samym stole siadają weganie, wegetarianie, flexitarianie i mięsożercy jest w polskich domach coraz bardziej popularny. A że czasem brakuje inspiracji –oto i ona! Co do samych potraw natomiast dodali sami autorzy? Maciej Kuroń, którego obecnośći inspiracje mocno czuliśmy w trakcie pisania książki, mawiał, że kuchnia powinna integrować, zbliżać. Mawiał także, że kuchnia to nie apteka i można, a nawet trzeba w niej pozwolić sobie na improwizacjęi zabawę składnikami i smakiem. Aby nie być gołosłownym co do improwizacji i poszukiwania własnych rozwiązań: Aneta i J asiek przy niemal każdym daniu zostawili słowo od siebie –  co zmienić, co czym zastąpić szukając dla siebie odpowiedniego smaku. Ale i tak przepisy kulinarne tym się róznią od przepisów prawa, że można je indywidaulnie interpretować. Ponieważ dyskurs między wegetarianami i mięsożercami trwa już długo i pewnie równie długo nie zostanie rozstrzygnięty, w książce o obiegowych opiniach na temat różnych stylów żywienia głos zabrała Weronika Pruss da Cruz, dietetyczka, z wykształcenia technolożka żywienia. Obszerny rozdział poświęcony mitom i prawdom dotyczącym obu stylów żywienia znajduje się na początku książki.

O autorach:

Jasiek może być żywym dowodem słuszności powiedzenia, że jaki ojciec, taki syn. Gotuje,odkąd pamięta. Ukończył Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii, a doświadczenia kulinarne zdobywałw polskich restauracjach, szkolił siętakże pod okiem najlepszych szefów kuchni w Hiszpanii, we Włoszech, Chorwacji i w Wielkiej Brytanii. Warsztat szefa kuchni doskonaliłw Le Cordon Bleu w Londynie. Mówi o sobie: Traktuję gotowanie jako wyraz dobrych emocji, serdeczności i porozumienia ponad podziałami. W mojej kuchni nie ma miejsca na półśrodki – dlatego wierzę w uczciwe przepisy, najlepsze produkty i esencję smaku doprawioną sercem kucharza. Zgodnie z tą dewizą najchętniej sięga po regionalne produkty. Twierdzi, że w kuchni kładzie nacisk na sezonowośći lokalność. Gotowałna antenie Kuchnia +, często gościł w kuchni „Pytaniana Śniadanie”, cyklicznie pojawiam się, gotując i z pasją opowiadając o przygotowywanych potrawach w Dzień Dobry TVN. Od wielu lat jest członkiem i przewodniczącym Kapituły konkursu na Społecznika Roku Newsweeka. Ma już na koncie jedną książkę, „Sprytna kuchnia czyl ikulinarna ekonomia”. Przy jednym stole.100 przepisów z mięsem i wegańskich -  toj ego pierwsza książka wydana z żoną, Anetą.

Aneta, mimo, że z wykształcenia jest prawniczką z aplikacją radcowską, poświęciła sięswojej pasji kulinarnej bez reszty. Uczyła się cukiernictwa w najsłynniejszej uczelni kulinarnej na świecie,Le Cordon Bleu i uwielbia gotować –nie tylko na słodkości. Ambasadorka akcji #niebijprzytul, skierowanej przeciwko wymierzaniu dzieciom kar cielesnych.Ich syn, czteroletni Ignacy, jeszcze nie występuje z rodzicami w programach, ale z zaangażowaniem włącza się w rodzinne gotowanie, testując potrawy przygotowane przez rodziców.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI