Przedsiębiorcze pszczoły na dachu wedlowskiej fabryki

Newsy

Nie byłoby bez nich nasion i owoców. Znaczenie pszczół dla bioróżnorodności, a co za tym idzie - dla ludzkości, jest ogromne, o czym regularnie przypominają polscy i zagraniczni eksperci. Alarmująco niska populacja pszczołowatych sprawia, że na dachach kamienic i biurowców w całej Polsce powstaje coraz więcej uli. Wedel i Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci idą o krok dalej, w ramach prowadzenia pasieki zlokalizowanej na dachu wedlowskiej fabryki, uczą młodych ludzi podstaw przedsiębiorczości, uwrażliwiając ich jednocześnie na kwestie środowiskowe.

Miodowy interes w sprawie nauki

Fabryka Wedla mieści się przy ul. Zamoyskiego na warszawskiej Pradze Południe od lat 30. XX wieku. O tym, że wytwarzane są tu czekoladowe tabliczki, kultowe pianki Ptasie Mleczko® czy ręcznie dekorowane Torciki Wedlowskie wiedzą zapewne wszyscy miłośnicy czekolady. To jednak nie wszystko, w tym budynku, a dokładnie na jego dachu, powstaje jeszcze inny rodzaj słodkości – miód. Założoną dwa lata temu pasieką, opiekują się podopieczni Stowarzyszenia Serduszko – młodzi ludzie w wieku 15-26 lat, którzy uczą się w ten sposób troski o środowisko oraz podstaw przedsiębiorczości.

POLECAMY

Pomysł na pszczoły pojawił się przy realizacji poprzedniej edycji projektu „Wsparcie w Starcie!”, realizowanego na rzecz usamodzielniania młodzieży u progu dorosłości i młodych dorosłych z rewitalizowanych dzielnic tj. Pragi-Północ, Pragi-Południe oraz Targówka. Część projektu stanowi nauka przedsiębiorczości w praktyce – młodzież w ramach inicjatywy prowadzi przyczepę gastronomiczną, działania eventowe oraz miejskie pasieki. Jedna z nich zlokalizowana jest właśnie na dachu fabryki Wedla, z którym łączy nas wieloletnia współpraca – mówi Aleksandra Smolińska ze Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci.

Dziesięcioma ulami na dachu wedlowskiej fabryki zajmuje się 12 podopiecznych Stowarzyszenia. Są odpowiedzialni za kompleksową opiekę nad pasieką – od składania ramek stanowiących konstrukcję uli, po wirowanie i pozyskiwanie miodu. W każdym ulu mieszka obecnie ok. 40-60 tys. pszczół, lecz jeden jest wyjątkowy – stanowi dom dla ok. 90 tys. niezwykłych stworzeń. Z jednego ula uzyskuje się średnio 22 do 27 litrów miodu.

W Warszawie przy dobrych warunkach udaje się podwoić liczbę pozyskiwanego miodu, jednak dużo zależy od pogody. W związku z tym, że nie prowadzimy pasieki towarowej (czyli takiej, z której celem jest pozyskanie miodu do sprzedaży) to nie śrubujemy wyniku ilościowego, chodzi przede wszystkim o dobrostan pszczół, edukację młodzieży i uwrażliwianie jej na kwestie środowiskowe. Młodzi ludzie zyskują możliwość wpływu na otoczenie i odegrania roli w walce o ochronę pszczół, czyli zwierząt, bez których nie moglibyśmy cieszyć się warzywami, owocami czy kwiatami – mówi Aleksandra Smolińska.

Odpowiedzialność za świat teraz i dziś

Rola pszczół dla kondycji otaczającego nas świata jest nieoceniona. Jako firma, w której tworzymy produkty budzące pozytywne emocje u wszystkich pokoleń, dokładamy wszelkich starań, aby i te młodsze mogły w przyszłości korzystać z owoców bioróżnorodności, którą zawdzięczamy m.in. pszczołom. Podczas wieloletniej współpracy ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci zrealizowaliśmy wiele projektów, które zawsze cechowała wymiana wiedzy – ule na dachu naszej fabryki są kolejnym z nich. Odpowiedzialność społeczna, rozumiana również jako wsparcie lokalnych inicjatyw i wrażliwość na kwestie środowiskowe, jest wpisana w nasze wartości organizacyjne. Cieszę się, że współpraca ze Stowarzyszeniem stanowi istotną część działań z tego obszaru – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej LOTTE Wedel.

Wedel jako odpowiedzialna firma chętnie wspiera lokalne inicjatywy i angażuje się w działania na rzecz środowiska. Na początku tego roku całkowicie wyeliminowano ze stołówki pracowniczej plastikowe naczynia i sztućce, zastępując je biodegradowalnymi zamiennikami. Wydarzeniu towarzyszyła akcja edukacyjna, złożona z wystawy w przestrzeni fabryki oraz konkursu dla pracowników. Firma jest również partnerem projektu „Ogrody Polsko-Niemieckie”, w ramach którego rewitalizowana jest zielona przestrzeń w Parku Skaryszewskim w okolicy siedziby firmy. Ule na dachu wedlowskiej fabryki to nie jedyna wspólna inicjatywa Wedla i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci dedykowana tym pożytecznym istotom. Z okazji tegorocznego Wielkiego Dnia Pszczół zaplanowano dla pracowników m.in. aukcję miodów pozyskanych z wedlowskiej pasieki. Wedel wspiera także budowę farmy na Wawrze, która stanowić będzie przyjazną przestrzeń edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym korzystanie z dobrodziejstw przyrody w ramach warsztatów ogrodniczych i gospodarskich. Pasieka, której nie mogło zabraknąć na takim terenie, już stoi.

O firmie

LOTTE Wedel to firma o prawie 170-letniej tradycji, która dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu i ekspertyzie jest podziwiana za kunszt tworzenia najlepszej jakości czekolady. Jako najsilniejsza czekoladowa marka w Polsce dostarcza konsumentom radość płynącą z intensywnego i głębokiego smaku czekolady. W wedlowskim portfolio znajdują się m.in. takie słodycze, jak Ptasie Mleczko®, Mieszanka Wedlowska, czekolady, ciastka, wafle, batony oraz Torciki Wedlowskie, a także żelki i cukierki. Od września 2010 roku Wedel jest częścią japońskiej Grupy LOTTE, międzynarodowego koncernu założonego w 1948 roku. Obecnie Grupa działa w różnych dziedzinach biznesu, włączając w to m.in. sektor spożywczy, słodyczy, handlu, podróży i turystyki, chemiczny, rynek budowlany oraz finansowy.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI