Projekt Dobry Port - Instytut Profilaktyki i Leczenia Zaburzeń Odżywiania

Polecamy

W Warszawie w ramach projektu dobry port powstaje  profesjonalna, unikatowa na skalę Polski i Europy placówka -  Instytut Profilaktyki i Leczenia Zaburzeń Odżywiania , Otwarcie I etap-u wrzesień 2021r. Powierzchnia planowanej placówki to ok. 1500 metrów2 .

Fundacja Światło Dla Życia powstała w 2012 roku  i zajmuje się profesjonalnym leczeniem zaburzeń odżywiania, głównie anoreksji, bulimii, kompulsywnego objadania ale również  leczeniem zaburzeń lękowych, nerwic i depresji w Centrum Terapeutycznym. Wspólnie z zespołem psychoterapeutów i lekarzy, stworzyliśmy podmiot leczniczy i od ponad 9  lat skutecznie, z wykorzystaniem autorskiego programu terapeutycznego, przywracamy do życia dzieci, młodzież i młodych dorosłych  które wcześniej zostały porzucone przez państwową służbę zdrowia i tym samym skazane na śmierć z wycieńczenia. Dzięki temu, że mogą leczyć się w naszym ośrodku, a potem w poradni, odzyskują nie tylko siły fizyczne, ale przede wszystkim równowagę psychiczną.

POLECAMY

Trzeba pamiętać, że nasi podopieczni, dotknięci bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, nie chorują "na własne życzenie" a anoreksja, czy bulimia nie jest żadną "fanaberią nastolatek".

Stygmatyzacja społeczna, której doświadczają na co dzień nie pomaga w powrocie do zdrowia. Utrudnia go również fakt, że w Polsce nie ma zrozumienia dla tej trudnej choroby.  Jeśli dodamy do tego szykany w środowisku rówieśniczym, wynikające z braku podstawowej edukacji w zakresie zaburzeń odżywiania, nałogi w rodzinie, nadużycia cielesne i psychiczne powstaje obraz, w którym nie widać szczęśliwego zakończenia.

Ponad trzysta naszych podopiecznych od lat prawidłowo funkcjonuje w społeczeństwie, dając innym świadectwo, że fundacja leczy skutecznie, a chorobę można pokonać.

Tylko uważne, ciepłe, przepełnione empatią spojrzenie na chorobę moich podopiecznych może im pomóc skutecznie uporać się z problemami, by w przyszłości mogły cieszyć się swoją młodością i szczęśliwym życiem.

Projekt dobry port skierowany jest do mieszkańców całej Polski:

Projekt dobry port to pierwsze w Polsce kompleksowe centrum leczenia zaburzeń odżywiania. Zakłada stworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni dla dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych zmagających się z zaburzeniami odżywiania. Instytut Profilaktyki Ii Leczenia Zaburzeń Odżywiania oferować będzie zindywidualizowane i dostosowane do wieku chorego usługi medyczne, psychoterapeutyczne i rehabilitacyjne z nastawieniem na holistyczne podejście do leczenia m. in. anoreksji, bulimii i otyłości. Nasza placówka zapewniać będzie opiekę i wsparcie wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów, który zadba o to, by każdy podopieczny miał szansę na odzyskanie zdrowia, zbudowanie prawidłowych relacji z otoczeniem, przywrócenie wiary w przyjaźń i wsparcie innych, aby na nowo cieszyć się życiem.

Projekt obejmuje swym zasięgiem:

- dzieci w wieku 10 – 14 lat

- młodzieży od 15 do 18 lat

- młodych dorosłych

- rodzin osób z zaburzeniami odżywiania – profilaktyka oraz wsparcie terapeutyczne i edukacyjne

- lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych

- osoby  z nadwagą, otyłością, otyłością olbrzymią  oraz  po operacjach bariatrycznych– leczenie, wsparcie terapeutyczne, żywieniowe i rehabilitacyjne.

Zaburzenia odżywiania w liczbach:

Na świecie co 62 minuty umiera osoba chora na anoreksję

- 345 tysięcy kobiet w Polsce może chorować na anoreksję

- 576 tysięcy kobiet w Polsce może chorować na bulimię

- od 307 do 690 tysięcy dziewczyn poniżej 18 roku życia może chorować w Polsce na anoreksję[1]

- 8-letnia dziewczynka chora na anoreksję była najmłodszą pacjentką Fundacji Światło Dla Życia

- chorują także chłopcy i młodzi mężczyźni, jednak znacznie rzadziej niż kobiety zgłaszają się na leczenie

[1] dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny opublikowane 28.09.2020 na portalu Ministerstwa Zdrowia i NFZ   https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/kiedy-dziecko-niknie-w-oczach

https://www.youtube.com/watch?v=y13Fmc6JzBs

 

Więcej informacji na:

http://swiatlodlazycia.org.pl/

https://www.facebook.com/FundacjaSwiatloDlaZycia/

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI