Fundacja Światło Dla Życia powstała w 2012 roku i zajmuje się profesjonalnym leczeniem zaburzeń odżywiania, głównie anoreksji, bulimii, kompulsywnego objadania ale również leczeniem zaburzeń lękowych, nerwic i depresji w Centrum Terapeutycznym. Wspólnie z zespołem psychoterapeutów i lekarzy, stworzyliśmy podmiot leczniczy i od ponad 9 lat skutecznie, z wykorzystaniem autorskiego programu terapeutycznego, przywracamy do życia dzieci, młodzież i młodych dorosłych które wcześniej zostały porzucone przez państwową służbę zdrowia i tym samym skazane na śmierć z wycieńczenia. Dzięki temu, że mogą leczyć się w naszym ośrodku, a potem w poradni, odzyskują nie tylko siły fizyczne, ale przede wszystkim równowagę psychiczną.
POLECAMY
Trzeba pamiętać, że nasi podopieczni, dotknięci bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, nie chorują "na własne życzenie" a anoreksja, czy bulimia nie jest żadną "fanaberią nastolatek".
Stygmatyzacja społeczna, której doświadczają na co dzień nie pomaga w powrocie do zdrowia. Utrudnia go również fakt, że w Polsce nie ma zrozumienia dla tej trudnej choroby. Jeśli dodamy do tego szykany w środowisku rówieśniczym, wynikające z braku podstawowej edukacji w zakresie zaburzeń odżywiania, nałogi w rodzinie, nadużycia cielesne i psychiczne powstaje obraz, w którym nie widać szczęśliwego zakończenia.
Ponad trzysta naszych podopiecznych od lat prawidłowo funkcjonuje w społeczeństwie, dając innym świadectwo, że fundacja leczy skutecznie, a chorobę można pokonać.
Tylko uważne, ciepłe, przepełnione empatią spojrzenie na chorobę moich podopiecznych może im pomóc skutecznie uporać się z problemami, by w przyszłości mogły cieszyć się swoją młodością i szczęśliwym życiem.
Projekt dobry port skierowany jest do mieszkańców całej Polski:
Projekt dobry port to pierwsze w Polsce kompleksowe centrum leczenia zaburzeń odżywiania. Zakłada stworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni dla dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych zmagających się z zaburzeniami odżywiania. Instytut Profilaktyki Ii Leczenia Zaburzeń Odżywiania oferować będzie zindywidualizowane i dostosowane do wieku chorego usługi medyczne, psychoterapeutyczne i rehabilitacyjne z nastawieniem na holistyczne podejście do leczenia m. in. anoreksji, bulimii i otyłości. Nasza placówka zapewniać będzie opiekę i wsparcie wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów, który zadba o to, by każdy podopieczny miał szansę na odzyskanie zdrowia, zbudowanie prawidłowych relacji z otoczeniem, przywrócenie wiary w przyjaźń i wsparcie innych, aby na nowo cieszyć się życiem.
Projekt obejmuje swym zasięgiem:
- dzieci w wieku 10 – 14 lat
- młodzieży od 15 do 18 lat
- młodych dorosłych
- rodzin osób z zaburzeniami odżywiania – profilaktyka oraz wsparcie terapeutyczne i edukacyjne
- lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych
- osoby z nadwagą, otyłością, otyłością olbrzymią oraz po operacjach bariatrycznych– leczenie, wsparcie terapeutyczne, żywieniowe i rehabilitacyjne.
Zaburzenia odżywiania w liczbach:
Na świecie co 62 minuty umiera osoba chora na anoreksję
- 345 tysięcy kobiet w Polsce może chorować na anoreksję
- 576 tysięcy kobiet w Polsce może chorować na bulimię
- od 307 do 690 tysięcy dziewczyn poniżej 18 roku życia może chorować w Polsce na anoreksję[1]
- 8-letnia dziewczynka chora na anoreksję była najmłodszą pacjentką Fundacji Światło Dla Życia
- chorują także chłopcy i młodzi mężczyźni, jednak znacznie rzadziej niż kobiety zgłaszają się na leczenie
[1] dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny opublikowane 28.09.2020 na portalu Ministerstwa Zdrowia i NFZ https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/kiedy-dziecko-niknie-w-oczach
https://www.youtube.com/watch?v=y13Fmc6JzBs