POLSKA BĘDZIE GŁÓWNĄ LOKALIZACJĄ DO PROWADZENIA BADAŃ KLINICZNYCH? EKSPERCI Z USA: TO BARDZO MOŻLIWE

Edukacja żywieniowa

Przed polską biotechnologią stoi ogromna szansa. Możemy zyskać dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii i zdobyć biznesowe know-how z zakresu prowadzenia statupów biotechnologicznych. Będzie to możliwe, jeśli zachęcimy Amerykanów do prowadzenia w naszym kraju projektów badawczo-rozwojowych.  Przedstawiciele biznesu ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani głównie polską ofertą badań klinicznych. Za oceanem, ze względu na ogromną ilość takich badań, naukowcy mają kłopot z pozyskaniem pacjentów.

            – Moim zdaniem Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do prowadzenia badań klinicznych – mówił Walter Klemp, dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), ekspert CEBioForum. – Macie wspaniałą infrastrukturę, bardzo dobre szpitale i kliniki. To ogromna możliwość dla nas, Amerykanów. W USA prowadzimy wiele badań klinicznych, więc trudno nam znaleźć pacjentów. Tutaj można prowadzić wysokiej jakości badania i zyskać dostęp do pacjentów, którzy w nich wezmą udział.

POLECAMY

            Organizatorzy Central European BioForum zauważyli korzyści, jakie mogą wyniknąć z takiej międzynarodowej współpracy. Dlatego zaprosili do udziału w tegorocznej edycji gości z zagranicy, którzy związani są z sektorem biotech.

            - Chcieliśmy zaprezentować zalety prowadzenia innowacyjnych projektów biotechnologicznych w naszym kraju, pokazać sukcesy polskiej nauki – mówi Mira Kubik, dyrektor organizacyjny CEBioForum. - To kolejny krok w nawiązywaniu współpracy z amerykańskim sektorem biotech. W 2018 roku zorganizowaliśmy edycję BioForum w Nowym Jorku, by przedstawić biznesowy model takiej współpracy. Polska ma w tym zakresie dużo do zaoferowania. 

            Wizyta w Stanach Zjednoczonych była pierwszym etapem budowy strategicznego mostu biotechnologicznego, który ma połączyć Polskę i USA. Kolejnym ważnym elementem zacieśniania współpracy w tym zakresie było spotkanie z ekspertami zza oceanu w Polsce. Do Łodzi przyjechali m.in.: Walter V. Klemp – dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), Melina Davis – ekspert ds. innowacji, Hyperloop Transportation Technology  (USA), José M. Morey - Konsultant ds. informatyki w służbie zdrowia Expert Connect i sztucznej inteligencji NASA iTech (USA), Waldemar Priebe - MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka (USA), Sid Senroy - Biogen jako Vice President R&D Compliance, OREXIGEN jako Head of Quality (USA).

Zagraniczni goście, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu innowacyjnych projektów spotkali się z przedstawicielami polskiego sektora biotech. Amerykanie zwracali uwagę na ogromne możliwości współpracy i obopólne korzyści, jakie mogłaby ona przynieść.

            - Byłem w Polsce już ponad 20 razy. Uważam, że w tym kraju jest duży potencjał. Rozpoczynam tu działalność swojej własnej firmy – przyznał Sid Senroy.

             Aby jednak Polska stała się znaczącym graczem na rynku biotechnologicznym, konieczne są pewne zmiany.

Zdaniem Waltera Klempa, trzema krokami do sukcesu w naszym kraju są:

- lepsze wykorzystanie własnych zasobów

- niekonwencjonalne podejście do biznesu

- zniesienie barier rozwojowych

 

Najlepsi ruszają na podbój globalnych rynków

 

Podczas 19 edycji CEBioForum organizatorzy zainaugurowali Biotech Bridge Club.

            - To prestiżowy klub, który ma na celu zbliżenie ludzi związanych z biotechnologią: zarówno  reprezentujących firmy, jak też naukowców i potencjalnych inwestorów – mówi Jarosław Nowak, prezes fundacji Polish-American Biotech Bridge. - Do współpracy zaprosiliśmy przedsiębiorców z Polski, Europy Centralnej i USA.

Pierwsze spotkanie Biotech Bridge Club ma się odbyć jesienią w Bostonie.

Jak dostać się do klubu?

- Jest to dość elitarne grono. Aby do niego dołączyć, należy wykazać się pewnymi osiągnięciami w zakresie biotechnologii – tłumaczy. - Niemniej, jesteśmy otwarci na przyjęcie kolejnych ekspertów. Można zgłosić akces, członkowie klubu rozważą kandydaturę.

 

Osoby zainteresowane dołączeniem do Biotech Bridge Club mogą przesłać zgłoszenie na adres: office@cebioforum.com

 

Jaki kierunek powinna obrać polska biotechnologia?

 

            Udział zagranicznych gości w 19 edycji wydarzenia był kluczowy w budowaniu kontaktów biznesowych z przedstawicielami zagranicznych firm i instytucji, ale także okazją do zdiagnozowania problemów polskiego sektora. W Łodzi pojawili się bowiem przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Partner Instytucjonalny CBF), którzy omówili możliwości pozyskiwania finansowania na działalność biotechnologiczną. Możliwe sposoby na wsparcie w tym zakresie zaprezentował także Krzysztof Górski, dyrektor ds. wdrażania projektów naukowych Agencji Badań Medycznych.

            - Zastanówmy się, jaką biotechnologię w Polsce rozwijać. Jak taki kraj jak Polska, który nie ma znaczących osiągnięć w tej dziedzinie powinien rozwijać biotechnologię? W co naprawdę warto inwestować? - zachęcał Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

            Od początku CEBioForum ma na celu zdiagnozowanie barier rozwojowych w sektorze i wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na jego dynamiczny rozwój.

  • Uważam, że ta edycja dała nam dużo wskazówek, na co zwrócić uwagę działając w sektorze biotech. Najbardziej cieszy fakt, że inwestorzy z zagranicy faktycznie zauważyli możliwości współpracy z Polską i są nią zainteresowani – mówi Mira Kubik, dyrektor BioForum. - Kolejne edycje będą okazją do zacieśnienia tych kontaktów.

Organizatorzy już teraz planują kolejne wydarzenie w USA, tym razem w Bostonie. Odbędzie się ono jesienią. W maju przyszłego roku czeka nas natomiast jubileuszowa, 20 edycja CEBioForum.

            - Zebraliśmy opinie od uczestników, ich sugestie. Zależy nam, by to wydarzenie jak najbardziej odpowiadało na ich potrzeby – dodaje dyrektor CEBioForum. - Już teraz zaczynamy pracę nad kolejną edycją, która z pewnością będzie niezapomniana. Wkrótce będziemy mogli zdradzić pierwsze szczegóły. Serdecznie zapraszam do śledzenia informacji o 20 edycji i już teraz zapraszam do udziału w niej.

 

 

Więcej informacji o CEBioForum: www.cebioforum.com

Video: //youtu.be/OCmPtO-OMZc

Kontakt dla mediów: Aneta Ludwisiak, tel. 576 020 096

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI