Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

11 maja 2018

Naturalna Równowaga gospodarki hormonalnej - Shatavari

0 1307

Zawiera fitoestrogeny (prekursory estrogenów), które są pomocne dla kobiet, które cierpią z powodu niskiego stężenia estrogenów. Ta niezwykle przyjazna roślina o łacińskiej nazwie Asparagus racemosus swoje szczególne właściwości magazynuje w korzeniach. W dosłownym tłumaczeniu z sanskrytu Shatavari oznacza "Ta która ma tysiąc mężów". Jest znana w Indiach z pozytywnego wpływu na żeński układ rozrodczy - reguluje cykl miesiączkowy (pomocna w przypadku nieregularnych, bolesnych miesiączek), równoważy hormony, jak również wahania nastroju i podrażnienia związanie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.  Inny synomim Shatavari to bahusuta (tzn. wiele dzieci) gdyż znana jest także z tego iż wspomaga płodność, zwiększa libido. Łagodzi również objawy menopauzy.

Shatavari zawiera prekursory hormonów żeńskich pomagając równoważyć wszelkie nieprawidłowości hormonalne. Zawarte w shatavari estrogeny nie wytwarzają negatywnych skutków ubocznych. Ta roślina jest dobrym źródłem cynku i minerałów wapnia jak również witaminy B-kompleks. 

Badania nad Shatavari


 Najwięcej badań nad mocą shatavari prowadzi się dziś w Indiach, gdzie ajurweda do dziś stosowana jest na równi ze „zwykłą” medycyną. 
 • Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Gudżaracie, Varanasi, Sagaru i Pune udowodniły, że shatavari działa antydepresyjnie, poprawia pamięć i koncentrację, działa jak afrodyzjak i zwiększa ilość antyoksydantów w organizmie.
• Wyniki badań z uniwersytetu w Udajpurze udowadniają, że już po 15. dniach przyjmowania zmniejszają się wrzody i dolegliwości żołądkowe. 
• Eksperymenty z Koreańskiego Instytutu Medycyny Orientalnej pokazują, że shatavari działa przeciwzapalnie. Z prac nad ustaleniem bezpieczeństwa podawania zioła wynika, że nie ma ono właściwości toksycznych nawet przy dawce 64 g na kilogram ciała – to ponad 4 kg na masę całego ciała (dla osoby, która waży 70 kg)! 

 

Słowem podsumowania działanie korzenia shatavari to:
• Przede wszystkim wzmacnia i odżywia macicę. 
• Silny tonik odżywczy działający pozytywnie na żeńską płodność. 
• Regulator cyklu menstruacyjnego, poprawiający regularność i przepływ krwi. 
• Stymuluje produkcję prolaktyny i zwiększa libido. 
• Łagodzi dolegliwości hormonalne w okresie menopauzy. 
• Shatavari sprzyja laktacji; poprawia przepływ mleka w piersi u kobiet karmiących. 

Więcej informacji na www.shatavaridlazdrowia.pl

Przypisy