Nasiona mają moc: sezam

Newsy

Chociaż powszechnie znany, to używany w Polsce raczej rzadko i najczęściej zjadany w postaci… sezamków i chałwy. Według Flavour Forecast 2019, opublikowanego przez McCormick to właśnie sezam będzie jednym z kulinarnych hitów tego roku. Warto bacznie mu się przyjrzeć.

POLECAMY

Rozróżniamy dwa rodzaje sezamu: częściej spotykany biały oraz czarny. Nie są to jednak inne odmiany. Różnica polega na tym, że białe nasionka pozbawione są tej charakterystycznej dla czarnego osłonki. Nieznacznie zmienia to smak, który w przypadku czarnego jest bardziej intensywny.

                              

Myśląc o sezamie nie zdajemy sobie sprawy, że mamy pod ręką jeden z najbardziej popularnych orientalnych składników. Często spotykamy go jako dodatek do sushi, w kuchni koreańskiej czy japońskiej jest jednak uniwersalny – znajdziemy go w daniach mięsnych, warzywnych, a nawet, i to bardzo często, w deserach. W domowej kuchni użyjmy go wraz z ostrą papryką i imbirem Galeo do panierowania tofu bądź dodajmy go do makaronu ryżowego z warzywami.

Sezam sprawdzi się też w kanapkach czy burgerach. Zamiast jednak do bułki (bo kto z nas przyrządza ją w domu?) dodajmy go do kotletów - szczególnie tych warzywnych lub sosu. Razem z tymiankiem Galeo będzie świetny do buraka, z pieprzem ziołowym Galeo stworzy pyszny duet – najlepszy do kalafiora.

                              

Ziarna sezamu pasują też do porannej owsianki czy koktajlu, nadając im lekko orzechowego posmaku. Aby był on intensywniejszy, warto lekko przyprażyć sezam na suchej patelni. Sprawdzi się w towarzystwie cynamonu Galeo, a także gruszek, śliwek i malin.

Sezam znajdziemy na sklepowej półce także w formie pasty. Tahini, bo tak się nazywa, to masa ze zmielonego, a wcześniej uprażonego sezamu. Dodajemy ją do humusu, ale wraz z oliwą, miodem i koperkiem Galeo sprawdzi się też jako składnik sosu do sałatki.

Przyprawy Galeo znajdziemy w tradycyjnych sklepach spożywczych i sieciach lokalnych na terenie całego kraju, a także w sieciach Kaufland, Carrefour, E.Leclerc i Delikatesy Centrum w cenie ok. 1,29 zł.

Flavour Forecast - Trendy w smakach McCormick to prognoza najważniejszych inspiracji kulinarnych i składników, które będą kreować przyszłe smaki. Coroczne zestawienie wskazuje kierunki rozwoju branży spożywczej oraz gastronomicznej, bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy oraz jej specjalistów.

O Galeo

Marka Galeo powstała w 2000 roku w odpowiedzi na ważny trend smart shoppingu obecny w Polsce i na świecie. Odpowiada na potrzeby osób, które każdego dnia samodzielnie przygotowują posiłki i szukają dobrej jakości produktów dostępnych w rozsądnej cenie. W portfolio marki znajdują się przyprawy, zioła, mieszanki przyprawowe oraz dodatki spożywcze niezbędne w każdej kuchni, dopasowane do dań najczęściej pojawiających się na polskich stołach. Galeo razem z markami takimi jak KAMIS, Ducros i Schwartz należy do światowego lidera w branży przypraw – firmy McCormick.

Kontakt dla mediów:

Aleksandra Huścia, JBCOMM

tel.: 22 409 429 8

tel. kom.: 697 580 138

e-mail: aleksandra.huscia@jbcomm.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI