Nakarm swój mózg! Jedzeniowy anti-age dla głowy

Newsy

Słowo klucz, które u wielu osób wywołuje wręcz ciarki na plecach: dieta. Jest kojarzona przeważnie z restrykcyjnym przestrzeganiem zasad kaloryczności. Trzeba jeść mniej i czuć głód, by osiągnąć cel: dopięte w pasie spodnie. Takie podejście to duży błąd.
„Dietą jest WSZYSTKO, czym się odżywiamy”, pisze w swojej książce Mikołaj Choroszyński, psychodietetyk i gastrocoach. „Czy zastanawiamy się nad tym co jemy, czy nie. Czy w jakikolwiek sposób kontrolujemy nasze pożywienie, czy nie. Każdy stosuje swoją własną dietę. A z dietą jest trochę jak z głową: każdy ma swoją”. I to nie jest jedyny związek diety z głową, a szczególnie diety MIND i głowy.
Dieta MIND jest łatwa, skuteczna i do tego zdrowa. Nie ma produktów zabronionych. Nie ma miar, wag, przeliczania kalorii. Dieta MIND jest stworzona tak, aby bez trudu i szkody dla organizmu móc stosować ją długookresowo. Wystarczy trzymać się kilku zasad, a efekty są gwarantowane. Nawet niedokładne przestrzeganie założeń daje widoczne efekty! Jest to z pewnością najważniejszy aspekt dla osób dopiero zaczynających przygodę z odpowiednim odżywianiem. Lecz także ważny dla wszystkich tych, którzy mają swoje utarte nawyki żywieniowe, i którym trudno je zmienić. Ponadto, dieta MIND nadaje się dla wszystkich grup wiekowych, nie wykluczając osób starszych. Proponowane są w niej produkty z 10 grup, które powinny pojawiać się częściej oraz 5 grup produktów, które powinny zostać ograniczone. Dzięki takiej strategii możemy komponować potrawy dowolnie. Raz na jakiś czas mogą pojawiać się również potrawy czy produkty zaliczane do tych niezdrowych i nie skutkuje to przerwaniem diety, nie stanowi o jej fiasku.

POLECAMY

LISTA produktów wskazanych
Zielone warzywa - przynajmniej trzy razy dziennie
Inne warzywa - przynajmniej jedna porcja dziennie
Produkty pełnoziarniste - przynajmniej trzy porcje dziennie
Orzechy i nasiona - co najmniej jedna porcja dziennie
Rośliny strączkowe - przynajmniej trzy razy w tygodniu
Owoce - jedna porcja dziennie w tym dwie porcje w tygodniu owoców jagodowych
Drób
Ryby i owoce morza
Oliwa z oliwek i olej rzepakowy nierafinowany
Czerwone wino
LISTA produktów do ograniczenia
Czerwone mięso, a w szczególności jego przetwory - mniej niż 4 porcje tygodniowo.    
Masło i margaryna - jedna łyżeczka dziennie
Ser żółty - jedna porcja tygodniowo
Ciastka i słodycze - jedna porcja tygodniowo
Posiłki smażone oraz dania fast food - jedna porcja tygodniowo
Sama nazwa dieta MIND (ang. Mind - umysł) wskazuje, że jest związana z mózgiem, stanowi połączenie diet śródziemnomorskiej i DASH w przeciwdziałaniu zmianom neurodegeneracyjnym. To naturalny dopalacz dla naszego mózgu. „Nie tylko zapobiega chorobom - takim jak Alzheimer - ale też idealnie zasila go przy długotrwałym stresie i przy wytężonej pracy umysłowej”, pisze Mikołaj Choroszyński. 
Połączenie diet śródziemnomorskiej i DASH to połączenie również dwóch światów: bogactwa produktów i temperamentu śródziemnomorskiego oraz naukowego podejścia do diety, której zadaniem jest ograniczenie chorób układu krążenia i serca. „Ta dieta ma same zalety: jest łatwa w przestrzeganiu, pomaga w naturalny sposób utrzymać dobrą kondycję oraz dobre zdrowie, zapobiega rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer czy demencja, usprawnia pracę mózgu, spowalnia proces starzenia i pomaga utrzymać optymalną wagę” - wylicza Mikołaj Choroszyński, autor książki o diecie MIND.
Dieta MIND od kilku lat zdobywa szturmem kolejne rankingi popularności i gromadzi fanów. Zyskała również uznanie naukowców - stosując MIND przez pięć lat można odmłodzić mózg o prawie osiem lat, a w przyszłości zmniejszyć ryzyko Alzheimera aż o 53 proc.
25 października w sprzedaży pojawi się książka Mikołaja Choroszyńskiego „DIETA MIND. Sposób na długie życie”. To pierwsza w Polsce książka o diecie MIND, zawierająca nie tylko informacje o sposobie żywienia, ale i przepisy na proste dania, zgodne z założeniami diety, napędzającej do działania nie tylko ciało, ale i - głównie - umysł.
 

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI