Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego

Zapobieganie chorobom

Rak jelita grubego nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ rozwija się nie dając żadnych objawów. Czyni go to wyjątkowo niebezpiecznym. Może dawać przerzuty do płuc, wątroby, a nawet kości. Jednak wykrycie go we wczesnej fazie daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. W jego leczeniu najważniejszy jest czas, dlatego tak duże znaczenie mają systematyczne badania profilaktyczne.

Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego, dlatego tym bardziej trzeba teraz mówić o tym jakże niebezpiecznym i powszechnym problemie. Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych – po rakach piersi u kobiet i płuc u mężczyzn jest drugim pod względem występowania.

POLECAMY

W samej tylko Europie rocznie diagnozuje się 400 tys. nowych zachorowań, a ponad 200 tys. chorych umiera na raka jelita grubego. Co roku rozpoznaje się go u około 12 tys. Polaków. Niestety pod względem efektów leczenia tego nowotworu Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Powodów jest kilka: błędy w diagnostyce, wybór niewłaściwego leczenia czy mała wiedza pacjentów o chorobie. Tylko 13% naszego społeczeństwa ma świadomość zagrożenia rakiem jelita grubego, a ponad 80% nie wie o badaniach przesiewowych albo nie sygnalizuje dolegliwości lekarzowi. Dzieję się tak często z powodu zakłopotania tematem - aż 77% Polaków uważa tę chorobę za wstydliwą.

„Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, ponieważ rozwija się nie dając żadnych objawów, nawet przez wiele lat. Sprawia to, że często chorzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno” - mówi  dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo i dodaje: „Nawet, gdy nie ma objawów choroby i w rodzinie nie było zachorowań na tę postać raka, zaleca się, żeby po ukończeniu 40 lat raz w roku wykonywać badania profilaktyczne. Po sześćdziesiątce jest to już konieczność.”

Rak jelita grubego rozwija się najczęściej w okrężnicy i odbytnicy, może też być umiejscowiony w każdej części tego jelita. Polipowaty twór rośnie w jego wnętrzu, ale może rozrastać się także na zewnątrz. Tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego wzrasta wraz z wiekiem (najwięcej zachorowań występuje powyżej 60 roku życia). Istnieje także ryzyko obciążenia genetycznego - nowotwór występuje m.in. u osób, u których wśród członków rodziny rozpoznano wcześniej tego raka, a także osób z rodzinnym zespołem polipowatości i przewlekłą zapalną chorobą jelita grubego. Niepokojące objawy to: ślady krwi i krwawienia z odbytu, dokuczliwe zaparcia, biegunki połączone z oddawaniem dużych ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni. Alarmującym sygnałem powinny być także bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców oraz nudności, wymioty i trudności w przełykaniu. Nie ignorujmy też poczucia niepełnego wypróżnienia oraz anemii, zmęczenia, osłabienia organizmy czy podwyższonej temperatury ciała. To powody, by udać się na wizytę do lekarza i zrobić kontrolne badania.

Jako że rozwój raka jelita grubego może przebiegać całkowicie bezobjawowo, nawet przez okres wielu lat, a w jego leczeniu to czas odgrywa kluczową rolę, nie do przecenienia są systematyczne badania profilaktyczne. W wielu publikacjach naukowych wykazano, że ogromne znaczenie w zredukowaniu śmiertelności z powodu raka jelita grubego mają badania przesiewowe, z czego najważniejsza jest ocena obecności krwi utajonej w kale. Wynik dodatni koniecznie należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. Występowanie krwi w kale może świadczyć o stanach zapalnych, polipach, hemoroidach, uchyłkach jelita grubego. Wykonanie tego testu może też przyspieszyć wczesne rozpoznanie raka jelita grubego i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Badajmy się więc regularnie. Pilnujmy, by robili to nasi rodzice. Nowotwór jelita grubego jest poważną chorobą, tym bardziej niebezpieczną, że świadomość zagrożenia jakie niesie, wciąż jest niska. Warto rozmawiać na ten temat przez cały rok, nie tylko w marcu – miesiącu świadomości raka jelita grubego.

Więcej na ten temat: www.synevo.pl

Synevo – Laboratoria Medyczne

Grupa Synevo jest obecna w wielu państwach Europy, a sieć Laboratoriów Medycznych Synevo działa na terenie Niemiec, Turcji, Rumunii, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Bułgarii oraz Serbii. W Polsce początki działalności firmy sięgają 2002 roku. Laboratoria Medyczne Synevo specjalizują się w badaniach laboratoryjnych, od podstawowych badań z krwi i moczu po specjalistyczne teksty i zaawansowane badania diagnostyczne w zakresie: alergologii, analityki ogólnej, autoimmunologii, histopatologii, badań genetycznych, biochemii i immunochemii, diagnostyki infekcji, endokrynologii, immunologii i hematologii. Laboratoria Synevo wyróżnia nie tylko szeroka oferta badań, ale też ich niezwykle wysoka jakość oraz profesjonalny zespół specjalistów w różnych dziedzinach medycznej diagnostyki laboratoryjnej.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI