Makaron sprzymierzeńcem odchudzania

Newsy

Mit o tym, że makaron tuczy został już dawno obalony przez dietetyków. Co więcej ku radości miłośników włoskiej kuchni, odpowiednio przyrządzony makaron, może być wręcz sprzymierzeńcem w odchudzaniu! Ma on niski indeks glikemiczny, co powoduje powolne i równomierne uwalnianie się cukrów i sprawia, że mamy więcej energii przez dłuższy czas. Ponadto w organizmie nie dochodzi do drastycznego spadku poziomu cukru, który jest odpowiedzialny za „napady” głodu, dlatego łatwiej o stabilność w naszej diecie.

POLECAMY

Czy makaron tuczy?

Statystyczny Włoch zjada około 28 kg makaronu rocznie, dla porównania Polak tylko około 5 kg. Wiele osób wciąż wierzy, że makaron tuczy. Warto zapamiętać, że danie makaronowe jest kaloryczne wtedy, gdy zawiera tłusty sos na bazie śmietany, czy też przetworzone sosy z torebek. Bardzo istotne jest także to, jaki makron ląduje na naszym talerzu. Najzdrowszy i najmniej kaloryczny jest makaron z semoliny - mąki uzyskanej z pszenicy durum. Nie rozkleja się on podczas gotowania, pozostaje twardy i sprężysty. Właśnie dlatego makaron Barilla od lat cieszy się uznaniem miłośników kuchni śródziemnomorskiej. Jest on produkowany z twardej pszenicy durum (semoliny), która stanowi dla organizmu cenne źródło węglowodanów złożonych, z których organizm czerpie energię.

O tym, że makaron powinien być podawany al. dente (czyli lekko twardy, z niedogotowanym ciastem w środku) wiedzą pewnie wszyscy. Ale dlaczego? Bo właśnie taki najmniej tuczy i jest najzdrowszy.

Kalorie szczęścia

100 g suchego makaronu zawiera 350 kcal, podczas gotowania wchłania on wodę i trzykrotnie zwiększa swoją wagę,  tak więc miseczka ugotowanego makaronu ma już tylko 110 kalorii! Zjadając dużą porcję spaghetti (ok. 200 g) dostarczymy organizmowi tyle samo kalorii, co pół tabliczki czekolady, z tą różnicą, że po zjedzeniu makaronu jesteśmy syci na długo!  A nasze samopoczucie wzrasta  podobnie jak po czekoladzie, makaron zawiera bowiem tryptofan, który pobudza produkcję serotoniny – hormonu szczęścia.

Jaki sos do zgranego duetu?

Wiemy już jaki makaron wybrać i jak go ugotować. Trzecim, bardzo ważnym krokiem jest dobór odpowiedniego sosu.

Warto łączyć makarony z lekkimi sosami na bazie warzyw: sos z pomidorów z dodatkiem świeżego czosnku i ziół, sos brokułowy lub pieczarkowy, pesto z bazylii, do tego oliwa dobrej jakości. Jeśli używamy gotowych sosów, to tylko od zaufanego producenta.

Sosy Barilla tworzone są tylko z naturalnych składników, nie zawierają konserwantów, a co istotne dla osób z nietolerancją glutenu – wszystkie receptury sosów są bezglutenowe. Ponadto oryginalne receptury sosów doskonale oddają smak włoskich dań. 

Nie wykreślajmy więc sosu z naszej diety w trakcie odchudzania. Po prostu jedzmy go z głową.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI