Dołącz do czytelników
Brak wyników

Newsy

5 lipca 2019

Jaki propolis wybrać – aktywność biologiczna propolisu

0 1132

Jaki propolis wybrać?

Od czego zależy skuteczność propolisu? Jaki propolis jest dostępny na rynku? Postaramy się zgłębić temat.

Propolis, czyli kit pszczeli występuje jako:

1.   surowy – bezpośrednio od pszczelarzy.
2.   farmakologiczny  – przerobiony i standaryzowany do celów spożywczych i farmakologicznych.

Propolis surowy

Skuteczność propolisu surowego uzależniona jest od jego aktywności biologicznej, czyli zawartości substancji aktywnych wpływających na procesy biologiczne, np. hamowanie rozrostu grzybów. Aktywność biologicznie czynnych substancji uzależniona jest od sposobu zbioru propolisu przez pszczelarza, gatunku roślin, z których pszczoły zbierają surowiec, jak również od warunków atmosferycznych. Najcenniejszy jest propolis z topoli, brzozy i sosny. Kit pszczeli pozyskiwany przez różnych pszczelarzy ma inne właściwości biologiczne i różną aktywność biologiczną. Z reguły do 40% propolisu zebranego przez pszczelarza może być nieaktywna biologicznie. Propolis w stanie surowym może być przechowywany do 2 lat. Surowy propolis jest mocno zanieczyszczony (drewno, martwe pszczoły, larwy, itp.) i zmieszany z woskiem. Wosk pszczeli zmieszany ze spożywanym propolisem blokuje jego aktywność biologiczną i mocno ogranicza jego wpływ na organizm.

POLECAMY

Propolis farmakologiczny

Wytwarzanie propolisu farmakologicznego ma na celu ujednolicenie i standaryzowanie jego aktywności biologicznej. Właściwy przebieg tego procesu oraz jaki propolis surowy zostanie zastosowany ma bardzo duży wpływ na jakość i aktywność biologiczną końcowego produktu. Kit pszczeli od różnych pszczelarzy jest mieszany i poddany wstępnej filtracji mechanicznej, gdyż w postaci surowej może zawierać do 40% zanieczyszczeń. W kolejnej fazie oczyszczania rozpuszcza się go w alkoholu dla uzyskania płynnego roztworu ekstraktu propolisowego. Ostatnim etapem jest zagęszczenie i osuszenie do uzyskania ekstraktu propolisu w postaci proszku. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi oczyszczania oraz weryfikacji jakości i aktywności biologicznej produktu surowego pozyskiwanego od jednego dostawcy, można uzyskać wysokiej jakości ekstrakt propolisu o podobnej aktywności biologicznej. Sproszkowany ekstrakt propolisu wykorzystywany jest jako składnik artykułów spożywczych i suplementów diety.

Propolis w kapsułkach

Dla otrzymania wysokiej skuteczności propolisu, bardzo ważna jest jego jakość oraz forma i sposób spożycia. Dla uzyskania optymalnego efektu i wykorzystania wszystkich składników bioaktywnych z propolisu, marka Propolia opracowała certyfikowany, francuski oczyszczony propolis w kapsułkach. Główną zaletą oczyszczonych kapsułek propolisowych jest to, że trafiają one bezpośrednio do układu trawiennego i są łatwo przyswajalne przez organizm, gdyż nośnikiem aktywnych składników są węglowodany. Specjalny proces oczyszczania, opracowany przez markę Propolia, pozwala aktywnym składnikom propolisu oderwać się od surowej żywicy propolisowej, która jest nieprzyswajalna przez organizm.

 

 

Więcej informacji na //beeyes.pl/.

Przypisy