Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

28 maja 2015

JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO JEDZENIA WARZYW?

0 488
JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO JEDZENIA WARZYW?
 1. Najważniejsze – rodzice też muszą jeść warzywa. Nie można wymagać od dzieci, żeby zdrowo się odżywiały, jeśli rodzice tego nie robią.
 2. Prowadź otwartą kuchnię  i zapraszaj dziecko jak najczęściej do wspólnego gotowania. Pokaż mu wyższość samodzielnie przygotowanego dania nad szybkim jedzeniem z fast foodów. Każde dziecko chętnie zje samodzielnie przygotowane danie..
 3. Pozwól dziecku wybrać składniki zupy, sałatki czy surówki. Idźcie razem do warzywniaka i niech dziecko  samodzielnie  wybierze warzywa.
 4. Pozwól dziecku na poznanie produktu spożywczego wszystkimi zmysłami. Niech obejrzy, dotknie, powącha i skosztuje. Pokaż mu co z danego produktu można przygotować. Porozmawiaj z dzieckiem i opowiedz np. o brokule -  gdzie rośnie, jak dojrzewał, jak powstaje chleb z małego ziarnka do całego bochenka itp.
 5. Pamiętaj jak wiele zastosowań mają warzywa: to nie tylko sałatka, ale także ciasto marchewkowe czy piernik z cukinii.
 6. Uważnie dobieraj kolory – nie mieszaj dziecku ziemniaków z buraczkami czy brokułami. Dzieci są bardzo podejrzliwe jeśli chodzi o nieznane „kolory” w ich posiłku.  Nie oszukuj dziecka. Nie mów, że „to” żółte czy zielone w sosie z mięsa to też mięso. Po zjedzonym obiedzie  opowiedz dokładnie co było w sosie.
 7. Zainwestuj  w sokowirówkę. Razem z dzieckiem przygotuj soki, pozwól mu wybrać owoce i warzywa z których przygotujecie świeże soki. Zasugeruj mu spróbowanie np. soku marchewkowego z dodatkiem selera czy buraka.
 8. Komponując posiłki pamiętaj, że dzieci lubią proste dania z naturalnych produktów. Wprowadzając nowy produkt należy to zrobić stopniowo. Na początek skup się na warzywach lubianych przez dziecko i serwuj je w różnych kombinacjach.
 9. Zadbaj o estetykę i sposób podania posiłku. Podawaj warzywa do każdego posiłku bez względu na to, czy dziecko je, czy nie je. Niech to będzie normalny, integralny element każdej potrawy.
 10. Stwórz mini ogródek w domu, choćby na parapecie. Posadź z dziećmi kiełki i zioła, rzeżuchę, marchewkę czy rzodkiewki. Dzieci uwielbiają uprawiać warzywa, dbać o nie i obserwować jak rosną.
 11. Dzieci lubią zupy o homogenicznej konsystencji. Warto więc przygotowywać dzieciom zupy kremy np. krem z dyni, krem z zielonego groszku, krem z marchewki. Do dań możesz dodawać utarte lub zmiksowane warzywa strączkowe: soczewicę, ciecierzycę, groszek. Do ziemniaczanego puree możesz dodać np. kalafiora.
 12. Znajdź czas i przygotuj z dziećmi postaci z warzyw np. buzia z plasterka pomidora, oczy z plasterków rzodkiewek, oliwek, usta z papryki i włosy ze kiełków.  Przygotujcie fantazyjne kanapki dla całej rodziny, dzieci na pewno chętnie je zjedzą.
 13. Obierz, pokrój owoce i warzywa dla dziecka i podstawiaj mu jak najczęściej jako przekąskę.
 14. Eksperymentuj w kuchni, próbuj nowe smaki i połączenia, włącz w to dzieci.
 15. Z jedzeniem warzyw jest jak z wychowaniem dzieci – trzeba wytrwałości, konsekwencji i cierpliwości.
 1. Zacznij od dań najbardziej lubianych i akceptowanych      przez dzieci. Do pizzy dodaj warzywa ( nie tylko w postaci sosu      pomidorowego). Może to być świeży pomidor, rukola, kukurydza czy cukinia.      Podawaj warzywa z ulubionym serem lub polany sosem serowym.      Warzywa można sprytnie ukryć, np. w postaci farszu, który sprawdzi się w      potrawach, za którymi dzieci przepadają: w pierogach, naleśnikach, pastach      do chleba
Uwaga: Komentarze, które często padają z męskich ust: „znów królicze jedzenie”, „musisz zjeść, mama mnie też tym karmi”, „karma dla owiec” proszę zatrzymać dla siebie. Przekazuje się w ten sposób dziecku informacje, że to jedzenie nie jest smaczne.

Przypisy