Budowa filtra
Zastosowanie wielostopniowej filtracji wstępnej zapewnia zabezpieczenie przed zapychaniem mikroporów membrany, która jest najważniejszym elementem filtra. Pozwala to na wydłużenie jej żywotności. Membranę RO można porównać do sitka z oczkami o średnicy odpowiadającej wielkości cząsteczek wody. Zastosowanie tego typu elementu filtrującego gwarantuje przenikanie wody w jej czystej postaci tj. cząsteczek tlenu i wodoru. Pozostałe mikro i makroskładniki traktowane są w tym wypadku jako zanieczyszczenia i są wypłukiwane do kanalizacji za pomocą strumienia wody skierowanego na zewnętrzną część membrany osmotycznej. Za membraną znajduje się blok mineralizujący przez który przepływa woda bezpośrednio przed opuszczeniem układu filtrującego przez wylewkę. Wszystkie elementy filtra są połączone szeregiem rurek i złączek co umożliwia częściową wymianę wkładów. Są to jednak miejsca potencjalnych przecieków, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy każdej wymianie wkładów.
POLECAMY
Zasada działania
Odwrócona osmoza to bardzo efektywny, powszechnie stosowany sposób wysokociśnieniowej filtracji wody przy użyciu specjalnej membrany półprzepuszczalnej. Podobne zjawisko zachodzi w procesie metabolizmu wszystkich organizmów. Dzięki osmozie podczas filtracji z wody usuwane są nie tylko zanieczyszczenia, wirusy i bakterie, ale ulega ona również zmiękczeniu. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwalającej na zmniejszenie rozmiaru membran osmotycznych powoduje popularyzację filtrów RO wśród użytkowników indywidualnych. Jednak pomimo miniaturyzacji membran standardowej wielkości zestaw filtrujący RO wraz z wężykami i przyłączami zajmuje dużo miejsca w szafkach kuchennych. Wynika to z konieczności zastosowania dużego zbiornika magazynującego wodę przefiltrowaną. Standardowe zbiorniki ciśnieniowe wodno-powietrzne dzielą się na dwie części: jedna część przeznaczona jest na przechowywanie wody przefiltrowanej, a drugą część (ok. 1/3 całości) zajmuje sprężone powietrze. Kiedy zbiornik jest napełniony wodą, sprężone powietrze po odkręceniu kranu wypycha wodę ze zbiornika. Wzrost ciśnienia powietrza w zbiorniku wpływa negatywnie na skuteczność filtracji. Szybkość filtracji ulega obniżeniu, a jednocześnie rośnie ilość wody odprowadzanej do kanalizacji.
Filtr RO firmy Aquaphor ze zbiornikiem wodno-wodnym
W przypadku systemów AQUAPHOR z wbudowanym zbiornikiem wodno-wodnym, zbiornik wypełniony jest w całości wodą przefiltrowaną, dzięki czemu sam filtr zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne filtry odwróconej osmozy. Zbiornik podzielony jest na dwie części: właściwą i roboczą. W części właściwej znajduje się woda przefiltrowana, natomiast w części roboczej woda nieoczyszczona, która w momencie odkręcania kranu wypycha czystą wodę z części właściwej. Dzięki zastosowaniu technologii wodno-wodnej prędkość filtracji jest niezmiennie wysoka, a ilość wody odrzucanej do kanalizacji pozostaje na obniżonym poziomie.
Wady tradycyjnych filtrów odwróconej osmozy:
• Oddzielny zbiornik na czystą wodę sprawia, że filtr zajmuje bardzo dużo miejsca
• Ciśnienie w sieci wodociągowej nie powinno być niższe niż 3,5 bar, często wymagana jest instalacja pompy podwyższającej ciśnienie
• Duża ilość brudnej wody odprowadzana jest do kanalizacji
• Zastosowanie dużej ilości wężyków podłączeniowych oraz różnych zaworów sprawia, że filtr staje się nieporęczny i niewygodny w eksploatacji.
Zalety systemów odwróconej osmozy ze zbiornikiem wodno-wodnym:
• Zajmują 3 razy mniej miejsca w kuchni niż tradycyjne filtry odwróconej osmozy
• Zapewniają dwukrotnie niższe straty wody i szybsze napełnienie się zbiornika
• Skuteczna praca przy niskim ciśnieniu w wodociągu, od 1,9 bar.
• Zwiększona wydajność membrany osmotycznej oraz wymiennych wkładów filtrujących, dzięki mniejszemu obciążeniu bloków filtracji wstępnej.
• Niższe koszty serwisowania
• Estetyczny wygląd
Filtr odwróconej osmozy DWM Morion firmy Aquaphor
Szybka i w 100% skuteczna filtracja, prostota obsługi i najwyższa jakość oczyszczonej wody to podstawowe walory DWM Morion, który charakteryzuje się także oszczędnością wody do płukania membrany i 2x niższymi kosztami eksploatacji niż tradycyjne filtry odwróconej osmozy. Dodatkowo w ofercie Aquaphor są dostępne eleganckie baterie trójdrożne, przeznaczone specjalnie do czystej wody, które dodają kuchni nowoczesności i powabu. Brak konieczności wiercenia dodatkowych otworów w zlewie znacząco wpływa na skrócenie czasu montażu.
3 razy mniejsza od tradycyjnej konstrukcja układu filtrującego DWM Morion pozwala na instalacje nawet w niewielkich szafkach. Kompaktowa konstrukcja umożliwia wymianę wkładów w kilka sekund dzięki zastosowaniu systemu Click&Turn, co umożliwia samodzielne dokonywanie przeglądów serwisowych nawet osobom bez doświadczenia w tego typu czynnościach.
Woda przepływająca przez membranę osmotyczną pozbawiana jest wszelkich zanieczyszczeń, ale też i znajdujących się w niej minerałów. Zalecanym przez dietetyków i WHO rozwiązaniem tego problemu jest mineralizacja wody. Zmineralizowana woda ma działanie profilaktyczno- zdrowotne. Niestety wadą tradycyjnych systemów RO jest krótki czas przepływu wody przez złoże mineralizujące co uniemożliwia nasycenie wody odpowiednią ilością minerałów. W systemie DWM Morion zastosowana została unikalna technologia podwójnej mineralizacji. Oczyszczona woda współdziałając bezpośrednio z subkrysatalicznym złożem dolomitowym znajdującym się we wkładzie K7M zostaje wzbogacona w minerały takie jak: WAPŃ, MAGNEZ i POTAS. Taka woda, o wartościach bilansu żywieniowego takich jak mineralna woda butelkowana, wywiera korzystny wpływ na nasz organizm, m.in. zwiększa odporność, wzmacnia kości oraz reguluje procesy fizjologiczne.
Obecnie DWM-101 Morion jest najnowocześniejszym systemem odwróconej osmozy na świecie. Urządzenie nieustannie zdobywa uznanie na rynkach Europy Zachodniej oraz USA, stając się też coraz bardziej popularnym rozwiązaniem również wśród polskich konsumentów.
Aquaphor - uznany w ponad 40 krajach producent profesjonalnych filtrów do wody posiada w swojej ofercie również kompaktowe stacje uzdatniania wody oraz systemy wstępnej filtracji. Rozwiązania te powstają w trosce o zdrowie i komfort ponad 15 mln rodzin na całym świecie.