Dołącz do czytelników
Brak wyników

Eksperci na dobry początek szkoły

Artykuł | 8 września 2017 |
0 361

5 porad, jak kształtować u dzieci nawyki żywieniowe i rozwijać ich twórczy potencjał

POLECAMY

Wkomponowanie owoców w codzienną dietę nie jest zadaniem prostym. Używanie argumentu „weź bo zdrowe”, w przypadku dzieci często przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Pomysł podpowiadają plantatorzy borówki. Namawiają do wspólnego przygotowywania posiłków, urozmaicania kanapek i rozmowy o borówkach. O ich doświadczeniach, o tym jak prostymi metodami wzmacniać dobre nawyki podpowiadają Anna Kasprzyk i Joanna Pasowska-Serek z Akademii Aktywnych i Kreatywnych.

- Zabawa jest najprostszą formą nauki. Dobre jedzenie i zdrowie może być przedmiotem zabawy. Borówki świetnie się tu sprawdzają. Mają charakterystyczny kolor i woskowy nalot. Ich kształt i rozmiar wręcz prowokują do zabawy. To przyciąga i pozwala angażować kolejne zmysły. Na pewno warto angażować dzieci w przygotowanie posiłków. Jest w tym też pomysł na spędzenie czasu razem – mówi Anna Kasprzyk.

- Wystarczy 30 minut dziennie, mądrej zabawy przy wspólnym posiłku. Borówki pomagają przekonać do owoców, bo są naturalnie słodkie. A wszystkim nam chodzi o to by sformułowanie „coś dobrego”, nie kojarzyło się ze słodyczami - zachęca Dorota Zęgota z Podkarpackiej Grupy Producentów Borówki.

Jak promować owoce i wzmacniać kreatywność dzieci?

Oto 5 prostych patentów, do wykorzystania w każdej zabawie. 

  1. PYTAJ. Pierwsze i najważniejsze. Oprzyj się pokusie szybkiego potwierdzenia. Proś dziecko o argumenty. Zadawaj dużo pytań otwartych: Dlaczego tak uważasz? Jak to działa? Jak będzie wyglądało? Pytania nie mogą być zamknięte. Muszą pozwolić na odpowiedź szerszą niż tak lub nie.
  2. DZIW SIĘ. Pokaż swoje zainteresowanie tym, co dziecko robi. Nie bój się ich śmiałych pomysłów i optymizmu, ale też nie bój się swoich reakcji. Pokaż je, całym sobą. Mów: nieeesamowiiiicie to wymyśliłeś. Przeciągaj sylaby. Otwieraj szeroko oczy. Mów wow! I nie oceniaj. Chodzi o wiele pomysłów i wiele odpowiedzi. Taka zabawa uczy, że życie to nie test wyboru, w którym tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
  3. CHWAL. Naucz się przyłapywać na czymś dobrym. Mów, że jest dobrze, że świetnie kombinuje, że jest super projektantem. Pozytywna motywacja buduje poczucie sprawczości i wiary w siebie. A bez tego nikt jeszcze w życiu niczego nie zaprojektował.
  4. BUDUJ NA RÓŻNICACH. Każdy z nas jest inny. Każdy robi coś inaczej, inaczej myśli, inaczej zabiera się za opowiadanie. Ale każdy jest wartościowy i każdy ma swój urok. Nie dlatego, że jest podobny do swoich rodziców. Dlatego, że jest jedyny w swoim rodzaju.
  5. ADAPTUJCIE przedmioty do nowych ról. W każdej zabawie jest miejsce na niestandardowe połączenia i eksperyment. A potem na weryfikację pomysłów, czy coś nam się sprawdzi czy nie. Dwie małe niebieskie borówki wyzwalają pokłady dziecięcej kreatywności.

- Mechanizm jest prosty. Dziecko w zabawie otrzymuje potwierdzenie swoich możliwości. Wzmacniamy jego naturalną pomysłowość. To rozwija i buduje poczucie własnej wartości. Dzieci, które wierzą w siebie, lepiej się czują i lepiej uczą - wyjaśnia Joanna Pasowska-Serek.

Jedzcie i bawcie się! Bez presji i suchych argumentów o zdrowiu

W zabawie nie ma presji, jest ciekawość i improwizacja. Angażujmy dzieci w przygotowywanie posiłków, układanie na talerzu, grę kolorów i kształtów. Zdrowe nawyki żywieniowe są bardzo trudne do zmiany. Dlatego tak ważne jest ich wypracowanie w młodym wieku.

Materiał został opracowany staraniem Polish Berry Cooperative na podstawie warsztatów realizowanych w ramach konkursu dla dzieci na kreatywne połącznie dwóch borówek - BerryGood Challenge 2017. Nadzór merytoryczny zapewnili Architekci Zabawy®

 

Przypisy