Banki Żywności ze wsparciem Grupy Raben i „7 metrów pod ziemią”

Newsy

Grupa Raben realizując projekt społeczny #RabenExpress „Transport jest potrzebny” zaprosiła do wspólnej podróży Rafała Gęburę z „7 metrów pod ziemią”. Projekt miał na celu pokazać w formie krótkiego reportażu działalność i potrzeby Banków Żywności,zwłaszcza w zakresie transportu żywności, oraz wesprzeć trwającą akcję Banków Żywności „Stoliczku, nakryj się!”Dzięki tej współpracy, w ciągu tygodnia od premiery filmu, Banki Żywności otrzymały 76,5 tysiąca złotych, które pomogą uratować612 ton pełnowartościowego jedzenia przed zmarnowaniem i dostarczyć je do najbardziej potrzebujących.

POLECAMY

- Uzyskana w ciągu 7 dni skala pomocy jest ogromna. Cieszymy się z niej niezmiernie i ze wsparcia Grupy Raben. Dzięki niemu będziemy mogli rozwiązać chociaż część ograniczeń, z jakimi mierzą się Banki Żywności, takich jak koszty transportu i paliwa. Wsparcie finansowe pomoże nam uratować 612 ton żywności, z których będzie możliwe przygotowanie 1,2 mln posiłków. Obecnie by pozyskać potrzebne fundusze, prowadzimy w okresie około świątecznym kampanię „Stoliczku, nakryj się!” pokazując, że pusty talerz dla wielu Polaków wciąż jest codziennością. Jednak żywność to dobro, do którego dostęp powinien mieć zagwarantowany każdy, wszędzie i zawsze, dlatego zachęcamy do pomagania przez cały rok. Potrzeby w Polsce, są wciąż duże. Osób potrzebujących w naszym kraju jest bardzo wiele. To nie są wyłącznie ludzie bezdomni, ale również tacy, którzy codziennie stają przed wyborem czy kupić jedzenie, leki czy opłacić rachunki podkreśla Dorota Jezierska, Wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Banki Żywności ratują rocznie średnio 80 tysięcy ton żywności, łącząc świat nadmiaru żywności i jej nadprodukcji ze światem, w którym dostęp do niej jest mocno ograniczony.Poniżej granicy ubóstwa żyje w Polsce ponad 4,1 mln osób, a w ubóstwie skrajnym 1,6 mln osób. By organizacja mogła wykorzystać w pełni swój potencjał i zwiększyć skalę pomocy potrzebne są pieniądze, na pokrycie kosztów przechowywania i transportu żywności. Stanowią one wciąż realne wyzwanie dla organizacji, mimo otrzymywania jedzenia jako darowizny.

-W najnowszej odsłonie naszej akcji #RabenExpress postanowiliśmy wesprzeć Banki Żywności, pokazując drogę ratowanej żywności od darczyńcy aż do rąk potrzebujących. A jednocześnie promując akcję „Stoliczku nakryj się”, której celem jest zebranie środków na transport tej żywności. 1 zł umożliwia Bankom Żywności uratowanie aż 8 kg produktów spożywczych, z których można przygotować aż 16 posiłków – mówi Klaudyna Polanowska-Skrzypek, PR manager Grupy Raben

Bohaterowie filmu odebrali żywność przekazaną przez Makro, wspólnie zawieźli jądo Wielkopolskiego Banku Żywności, gdzie czekali na nich wolontariusze i pracownicy organizacji. Jedzenie zostało rozpakowane i posortowane, a jego część trafiła ponownie do ciężarówki Raben. Ostatnią, najprzyjemniejszą fazą tej podróży, było dostarczenie przesyłki od Wielkopolskiego Banku Żywności do Domu Młodzieży w Poznaniu.

#RabenExpress to kampania bazująca na marketingu influencerskim. Jej formuła jest banalnie prosta, kierowca ciężarówki zabiera ze sobą w trasę na stopa znanego influencera. Tym razem w drogę z kierowcą Raben Logistics Polska Jakubem Olejniczakiem ruszył Rafał Gębura z 7 metrów pod ziemią, który bardzo angażuje się w tematy społeczne. W końcu kanał 7 metrów nad ziemią i jego prowadzący, słyną z otwartości na drugiego człowieka i szukaniu w nim dobra. Rafał w reportażu na kanale 7 metrów pod ziemią opowiada o Bankach Żywności i paradoksie marnowania żywności. Okazuje się bowiem, że najczęściej wyrzucane produkty to: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa, podczas w gdy w Polsce wciąż są osoby potrzebujące, które mają ograniczony dostęp do żywności.

Nie znoszę wyrzucać jedzenia. Darowizna na rzecz Banków Żywności jest jak tabletka na wyrzuty sumienia. Najlepiej przyjmować regularnie.” – wyjaśnia Rafał Gębura z 7 metrów pod ziemią

Film można obejrzeć tu://www.youtube.com/watch?v=CpRjnEc7dtg&t=268s

Banki Żywności pozyskują żywność bezpłatnie od producentów, sieci handlowych, restauracji. Potrzebują jednak środków na transport i magazynowanie jedzenia, ponieważ nie zawsze transporty udaje się realizować tak jak ten z Grupą Raben - bezpłatnie. Produkty spożywcze, które pozyskują Banki Żywności na cele społeczne, to m. in. żywność świeża, artykuły wymagające warunków chłodniczych i mroźni. Często zdarzają się produkty z krótkim terminem ważności. Dlatego tak ważny jest czas dostawy, który umożliwia przekazanie żywności w jak najkrótszym terminie do rąk osób najbardziej potrzebujących. Dzięki wsparciu logistycznemu Grupy Raben, Banki Żywności mogą skuteczniej pozyskiwać niesprzedaną, a nadającą się do spożycia żywność.  Produkty nawet  z dwudniowym terminem przydatności do spożycia mogą trafić na stół i nakarmić niejedną głodną osobę.

- Jako operator logistyczny, obsługujący również branżę FMCG, wspieramy i promujemy odpowiedzialną konsumpcję. Dlatego w 2015 roku podjęliśmy współpracę z  Federacją Polskich Banków Żywności. Te lata zaowocowały 12 000 przewiezionych charytatywnie palet, 7 000 t uratowanej żywności i  3 mln wydanych posiłków. Zachęcamy także naszych klientów do przekazywania swoich produktów na ten szczytny cel.– mówi Jakub Krzewina, koordynator ds. CSR w Grupie Raben

Dlatego właśnie Rafał na swoim kanale zachęca do wsparcia Banków Żywności i przekazania swojej darowizny – można to zrobić na stronie //bankizywnosci.pl. Każda złotówka się liczy!

Kampania #RabenExpress została zrealizowana już po raz trzecie we współpracy z agencją Good for you.

Jestem zachwycony, że mogłem brać udział w tak szlachetnym i uroczym projekcie jak ten. Dzięki takim akcją, wiem, że moja praca komuś pomaga i jest to najlepsze uczucie jakie klient może agencji podarować.” – mówi Wojtek Kardyś z Good for you

We wcześniejszych odsłonach kampanii brali udział blogerzy z Tasteaway oraz Dr Lifestyle. Projekt za pierwsze dwie edycje został nagrodzony Brązowym Spinaczem 2018 w kategorii PR korporacyjny.

***

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją od ponad 20 lat istnienia, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Zrzeszonych w Federacji 31 Banków Żywności specjalizuje się w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Organizacje są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy rodzaj żywności, nawet z krótkim  terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i wymagające warunków chłodniczych, spełniając przy tym wszystkie kryteria bezpieczeństwa. Banki Żywności dzięki codziennym działaniom na masową skalę,  pozyskują średnio 80 000 ton jedzenia rocznie (dane z ostatnich 5 lat), które dystrybuują do ponad 1 600 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem 3500 organizacji pomocowych i instytucji społecznych. Żywność pochodzi m.in. od producentów,  rolników,  sieci handlowych i ze zbiórek żywności. Duża część produktów jest dystrybuowana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Organizacja aktywnie działa również na rzecz niemarnowania żywności i zdrowego odżywiania poprzez edukację skierowaną do różnych grup społecznych, w tym kampanii społecznych i warsztatów. Banki Żywności w ciągu ostatniego roku przeprowadziły około 5.000 szkoleń i warsztatów.

Grupa Raben

Grupa Raben jest operatorem logistycznym, który oferuje swoje usługi dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, w ramach outsourcingu kompleksowych usług logistycznych. Niemal 90 lat doświadczeń i uznanie zdobyte na rynku w czasie tego okresu pozwalają nam na budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z naszymi klientami, zgodnie z naszym motto: "your partner in logistics." Grupa Raben oferuje kompleksowe usługi logistyczne - logistykę kontraktową, sieć drogową (krajową, międzynarodową oraz wschód), Fresh Logistics, FTL & transport intermodalny, morski oraz lotniczy. Grupa posiada własne oddziały w 12 krajach Europy, zatrudnia niemal 10 000 pracowników oraz dysponuje około 1 150 000 m2 powierzchni magazynowych. Prowadzi swoje działania w sposób społecznie odpowiedzialny, skupiając się na: edukacji, bezpieczeństwie i ekologii. Więcej informacji dostępne pod adresem: www.raben-group.com.

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI