Wszyscy wokół twierdzą, że ostatnia dekada należała do kobiet. I wszystko wskazuje na to, że kolejna też taka będzie. Ale, mimo wielu przykładów kobiet, które zdecydowały się na odważny ruch, założyły własne firmy, zmieniły pracę, życie osobiste, nadal wiele spośród nas jest zagubionych, potrzebuje wsparcia, drogowskazu. To książka dla tych kobiet, które szukają inspiracji, energii, zrozumienia.
Paulina Smaszcz od wielu lat szkoli kobiety. Są wśród nich skuteczne bizneswoman, poszukujące szczęścia singielki
i szczęśliwe mężatki. Każda ma swoją historię: jest oddaną matką, porzuconą żoną, jest zakochana na zabój lub rozpaczliwie szuka nowych wyzwań, by zapomnieć o niepowodzeniach. Różnią się od siebie pozycją, pochodzeniem, doświadczeniem, ale wszystkie mają kilka wspólnych cech: notorycznie popełniają te same błędy, nie wyciągają wniosków i oddają swoje życie w ręce innych.
POLECAMY
Dojrzałość nie jest czasem rezygnacji. Wręcz przeciwnie – to właściwy moment, by zacząć zmianę. Zmiany nie należy jednak dokonywać bez namysłu, bez rozpoznania, bez przygotowania. Potrzebne są zasoby i narzędzia: samoświadomość i samozrozumienie, przestrzeń na marzenia i pasje, własna odpowiedzialność i silna asertywność oraz narzędzia, jak te wszystkie aspekty budować i rozwijać.
My – kobiety, właśnie w wieku 40+ zaczynamy myśleć inaczej, bo wchodzimy w dojrzałość. Przy tym każda z nas jest różna i każda ma inną trajektorię życia, dokonuje własnych wyborów - na bazie tego skąd pochodzi, co osiągnęła, czy jaki ma status. Ale wszystkie w pewnym momencie stajemy i mówimy sobie trochę refleksyjnie: „Ok - przede mną druga część życia i co ja osiągnęłam? Gdzie ja jestem? Co jeszcze chcę osiągnąć?” Jedne mówią, że jest im tak wspaniale, że tylko idą dalej. Inne chcą dokonać zmiany - albo w życiu zawodowym, albo osobistym. Ale są też i takie, które mówią - co będzie, to będzie. /Paulina Smaszcz/
Na półkach księgarskich jest wiele książek o motywacji, o zmianie, o odważeniu się na samodzielność. Czemu zatem należy sięgnąć właśnie po tę? Ta książka jest zarazem zaproszeniem i narzędziem do zmian. To przestrzeń, by stać się mistrzynią i uczennicą zarazem. Autorka zapewniła czytelniczkom obszar książki, który wymagać będzie refleksji i wykonania przez nie zadań. A skoro powinny uzupełniać swoje wpisy bezpośrednio w książce, to w pewnym sensie same ją współtworzą. Podobnie jak mają wpływ na treść książki, mają wpływ na swoje życie. Są tu ankiety, zadania do wykonania. Mnóstwo zadań. Bo zmiana nie wydarzy się sama, nikt nie dokona jej za nas. Każdy człowiek może się zmienić. Jeśli chce. I – jeśli zacznie. Można zacząć od teraz. Od tej książki. Jest w niej nawet temu dedykowane zadanie: „Początek twojej linii życia to dzień, w którym czytasz moją książkę. Zapisz na początku dzisiejszą datę”. Proste? Zbyt proste? Od czegoś trzeba zacząć. A potem działać. I nie zrażać się. Naprawdę warto odpalić petardę!
Czemu autorka uruchomiła projekt Kobieta Petarda? Mówi o tym tak:
W trakcie życia spotkałam osoby – mentorów i mentorki, tak zwane pomocne dłonie i konstruktywnych krytyków, którzy pomagali mi w sprawach nie tylko zawodowych, ale również prywatnych. Chcę dawać kobietom wsparcie, by odwdzięczyć się za to, co dobrego przyniósł mi los. Doradzać im, jak osiągnąć we współczesnym świecie chaosu, nadmiaru i braku autorytetów, szczęście, spokój i spełnienie.
Motorem napędowym do projektu były wnioski z badań, które autorka przeprowadziła podczas zbierania materiałów do doktoratu na temat kobiet w połowie biegu życia u schyłku polskiej transformacji systemowej. To właśnie uświadomiło jej, że mimo świetnego wykształcenia, umiejętności radzenia sobie w życiu, odnajdywania się w wielu wypełnianych rolach, kobiety mają zaniżone poczucie własnej wartości. A przecież każda z nich – każda z nas jest wyjątkowa, musi być tylko tego świadoma…
Kobieta Petarda jest proaktywna, niezależna, świadoma mocnych i słabych stron. Żyje w zgodzie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Stale poszerza swoją wiedzę. Dba o samopoczucie psychiczne i fizyczne. Otwarcie mówi o swoich sukcesach. Wybacza sobie błędy, a z porażek wyciąga wnioski na przyszłość. Ma odwagę stawiać granice i komunikować swoje potrzeby. /Paulina Smaszcz/
PAULINA SMASZCZ jest ekspertką ds. kompetencji ukrytych w kapitale ludzkim. Trenerka autoprezentacji i rozwoju osobistego, szkoleniowiec, mentorka, konsultantka biznesu, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Od ponad 18 lat szkoli indywidualnie przedstawicieli biznesu: przedsiębiorców, pracowników korporacji i biznesów indywidualnych.Doktorantka SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych w grupie badawczej prof. Izabeli Grabowskiej. Absolwentka polonistyki i socjologii. Wykładowca-praktyk Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. www.paulinasmaszcz.com